Ако сакате птици и имате папагал, чувајте се од оваа болест: Го погодува централниот нервен систем и белите дробови

21 јуни, 2021
Opera Snapshot_2021-06-21_043947_www.alo.rs

Орнитозата е позната како „папагалска болест“.

Бидејќи папагалите се домашни миленици кои создаваат многу првут и прашина, како и другите птици, тие исто така се носители на оваа болест.

За сопствениците на папагали, оваа болест е доста опасна, бидејќи може да доведе до воспаление на срцевиот мускул и тромбоза.

Орнитоза може да добиете од папагали, како и градски гулаби, а се пренесува и од други домашни и диви птици.

Едно лице може да се зарази со вдишување на прашина што содржи кламидија.

Симптомите кај птиците кои ја имаат оваа болест се оштетување на дигестивниот и респираторниот систем, додека симптомите кај луѓето се интоксикација, треска, пневмонија, течење на носот, слабост и болка во мускулите.

Се разбира, ако ги забележите овие симптоми кај вашето домашно милениче или кај себе, не заборавајте да се консултирате со професионалец.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi