Ако сте алергични на полен, не треба да јадете праски! Не ви одговара грашокот, а еве на што може да сте преосетливи

29 мај, 2021
Screenshot_1

Се проценува дека во Европа до 2050 година, практично половина од населението ќе има некаква форма на алергија

Многу луѓе развиваат алергиска реакција на одредени супстанции во подоцнежните години, што се случува затоа што симптомите што се појавуваа порано беа игнорирани. Алергиите се нарекуваат епидемија на 21 век, а причината е големата фреквенција. Се проценува дека во Европа до 2050 година, практично половина од населението ќе има некаква форма на алергија. Иако тие најмногу се откриваат за време на периодот на растење кај децата, алергиите се сѐ почести кај возрасната популација, а многу често има ситуации во кои симптомите на алергии се појавуваат во подоцнежните години.

Премногу често, алергијата е поврзана само со кивање и се третира само со капки во носот, што е погрешен заклучок, се препорачува тестирање и одење на алерголог, ако кивањето се јавува неколку пати годишно.

Постојат многу видови на алергии, од кои најчести се алергиите при вдишување и исхраната. Алергиите при инхалација се најчести алергии на полен, дрвја, трева и плевел, амброзијата е најголемиот алерген, има алерген и на домашната прашина и грини, а алергиите на храна вклучуваат белки, кикирики, црвено овошје и зеленчук. Децата се најчесто алергични на јајца и млеко, вели Ана Николиќ од Националното здружение „Алергии и јас“.

Николиќ додаде дека процесот на дијагностицирање трае неколку години и дека покрај мислењето на алерголозите, неопходен е совет и од други експерти како што се пулмолози, нутриционисти, гастроентеролози, па дури и психолози, доколку има потреба од тоа кај пациентот …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi