АКО ВАКА ПИЕТЕ ВОДА, ПРАВИТЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА! Го уништува имунитетот и варењето, а само 1 работа треба да промените!

5 април, 2021
voda

Студената вода ја освежува и гаси жедта, особено ако температурите се високи. Сепак, неколку секунди по ингестијата, ефектот исчезнува и задоволството што го чувствувавме исчезнува … Но, штетата што ледената вода му ја нанесува на телото останува многу подолго. Зошто ладна вода е опасна?

Сите сакаме да се освежуваме со мраз ладна вода, особено кога температурите се високи, но дали е тоа здраво? Бројни студии се занимаваат со влијанието на студената вода врз здравјето, па се покажа дека има штетно влијае на организмот, а еве какво …

Негативен ефект врз цревата

Како што телата се намалуваат на студ, така делува и водата – во контакт со кожата, таа ги стеснува порите. Истиот ефект е во стомакот, крвните садови се стеснуваат, сметајќи во процесот на варење. Ако пиете ладна вода со мрсна храна, мастите се „стврднуваат“ во хранопроводот. Ваквата храна е тешко сварлива, па се чувствувате како да имате камен во стомакот.

Го нарушува имунитетот и енергијата на организмот

Ледената вода што „поминува“ низ цревата негативно влијае на метаболизмот на енергијата. Телото не троши енергија на варење на храната, туку на регулирање на температурата, што на крајот резултира со дополнително губење на течности.

Студената вода предизвикува формирање на слуз, што значително ја намалува имунолошката функција на организмот. Значи, она што ви го кажувале вашите мајки и баби како дете – да не пиете ладна вода затоа што ќе настинете, всушност има смисла.

Придобивките од топла вода

За разлика од студената, консумирањето топла вода всушност може да биде од голема корист.

Еве ги придобивките од внесот на топла вода:

  • хидратацијата на телото е значително забрзана
  • го стимулира производството на природни дигестивни ензими
  • распаѓањето на храната е многу полесно
  • цревната подуеност е намалена
  • процесите на детоксикација преку кожата се забрзуваат
  • крвта и внатрешните органи (бубрезите, црниот дроб) се чистат поефикасно

Ако ја прифатите навиката да пиете вода на собна температура, или уште подобро – малку потопла, по краток временски период ќе забележите подобрување на дигестивните процеси и помала потреба за шеќер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi