Ако вашиот партнер ве изневери еднаш, ќе го стори тоа ПОВТОРНО, а ова е ПРИЧИНАТА за тоа!

19 јануари, 2021
216308_mus2_f

Луѓето кои ги изневерувале своите партнери во минатото, најверојатно, ќе го сторат тоа повторно, во споредба со оние кои секогаш биле верни. Експертите кои го објавија своето истражување во едно списание велат дека причината е мозокот да стане „отпорен“ на негативните емоции како што е лажењето

Ако оној што изневерува почувствува грижа на совест за лажењето првиот пат, следниот пат ќе се чувствува помалку, а секој нареден пат уште помалку, велат научниците.

– Често се случува сериозни прељубници да се чувствуваат лошо за прв пат поради изневерувањето, но толку многу пати изневериле што се навикнати на тоа чувство и повеќе не се чувствуваат лошо- вели психијатарот и коавтор на студијата.

Кога изневеруваме некого, се активира делот од мозокот задолжен за емоциите и поради тоа можеме да чувствуваме срам или вина. Скенирањето на мозокот покажа дека луѓето полесно лажат со текот на времето, а мозокот станува сè помалку чувствителен на изневерување.

Колку е помалку чувствителен мозокот, толку полесно ќе им биде на луѓето да го лажат својот партнер.

Претходните студии покажаа слични резултати. Луѓето кои изневериле во првата врска имаат три пати поголема веројатност да извршат прељуба во следната врска, во споредба со оние кои биле верни.

Исто така, тие се посомнителни кон своите партнери. Прељубниците, така четири пати почесто ги обвинуваат своите партнери за прељуба, без оглед на тоа дали се нивните сомневања се оправдани или не.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris