Американска студија: скоро е невозможно да се заразите со Корона преку контаминирани површини и предмети

6 февруари, 2021
000_1Q77KT

Концентрацијата на вирусот беше толку мала што ризикот од инфекција беше проценет на 1 наспроти 2000

Областите што често допираат многу луѓе можат да бидат контаминирани со коронавирус, но ризикот од инфекција на тој начин е мал, се вели во неревидирана студија од универзитетот Тафтс во Бостон.

Научниците зедоа примероци од стотици рачки на вратите, од поштенски сандачиња, бензински пумпи, капаци од корпи за отпадоци, копчиња на пешачки премини, од април до јуни минатата година и го пронајдоа Ковид-19 на само 8 проценти од примероците.

Концентрацијата на вирусот беше толку мала што ризикот од инфекција беше проценет на 1 наспроти 2000. Една студија спроведена врз 700 000 жители на Бостон, додава на сè поголемиот број докази дека коронавирусот нормално не се шири на допир.

Пренос кога некое лице кашла или зборува

Научниците велат дека главниот начин на пренесување на болеста е капки кога заразено лице кашла, плука или зборува. И покрај загадените површини кои имаат минимална улога во пренесувањето на болеста, експертите сепак советуваат дезинфекција на рацете за да бидат побезбедни.

Вирусот сè уште може да влезе во телото ако заразените раце го допрат носот или устата.

Научниците од Бостон Тафтс земаа брисеви од избрани урбани средини секоја недела за да утврдат дали вирусот редовно бил присутен на површините. Откриле дека примероците се со поголема веројатност да бидат позитивни кога стапката на инфекција е поголема и помала кога помалку жители биле позитивно тестирани за вирусот.

Рано предупредување за трендовите на проширување

Проценетиот ризик од инфекција со допирање на контаминирана површина е низок, помалку од 5 на 10 000. Во исто време, тие сугерираат дека нивниот систем би можел да се искористи за да се идентификува нова епидемија пред да се открие со тестирање, што обично доцни една недела за да се развијат симптоми на болеста кај едно лице.

Следењето на околината со коронавирусна RNK на површините што често се допираат може да биде корисна алатка за рано предупредување на трендовите на ширење на Ковид-19.

Научниците додаваат дека површините во куќата не биле проверени, што можело многу полесно да го пренесе вирусот доколку некој од домаќинството е заразен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi