АМЕРИКАНСКИ ДЕРМАТОЛОГ ОТКРИВА: Интимните односи подмладуваат до 12 ГОДИНИ

16 септември, 2021
474090_dvoje-kafa_f

Оние кои имаат редовен сексуален однос, три пати неделно, изгледаат дури седум до 12 години помлади од вообичаената реална слика за нивните години, тврди американскиот дерматолог д -р Ејми Веслер

Таа вели дека секогаш разговара со пациентите за сите животни навики, вклучувајќи ја и интимата, вклучително и прашања за тоа колку често имаат интимни односи.

„Постои силна и логичка врска помеѓу стресот и незадоволството предизвикани од апстиненција и, од друга страна, состојбата на кожата“ – д-р Ејми Веслер

– Некои луѓе се изненадени на почетокот, па дури и се воздржуваат да одговорат, но со текот на времето разбираат што е идејата и дека постои изразена и логична врска помеѓу стресот и незадоволството предизвикани од апстиненција и, од друга страна, состојбата на кожата – објаснува д-р Веслер.

Таа посочува дека се што ни се случува секојдневно во животот се „гледа“ на кожата, а тоа влијае и на нејзиниот изглед, квалитет, мазност и еластичност.

– Стресот, нередовниот сон и вознемиреноста можат негативно да влијаат на вашата кожа со тоа што ќе ја направат погруба, склона кон брчки и почувствителна на надворешни влијанија. Исто така, редовната физичка активност, доволно течности, дружење, прошетки со пријателите и секој вид уживање и релаксација придонесуваат да се чувствувате подобро – вели д-р Веслер.

Познато е дека редовниот сексуален однос влијае на подобра работа и лачење на хормони, кои се важни за состојбата на кожата. Истражувањата покажаа дека жените кои се сексуално активни имаат повисоко ниво на естроген, кој се зголемува за време на оргазмот, а тоа е клучно за нормално функционирање на кожата, крвните садови, фоликулите на косата…

Во исто време, за време на оргазмот, се ослободува окситоцин и кортизол, што го намалува нивото на стрес, што доведува до послаб распад на колагенот и еластинот, кои се клучни за добар изглед на кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris