Антицелулит мени на исхрана: Јаглехидратите не смеат да се избегнуваат!

14 јули, 2021
Opera Snapshot_2021-07-14_114929_www.alo.rs

Центарот за физикална медицина, рехабилитација и фитнес „Master Physical“ дава неколку совети за исхрана за да се намали формирањето на целулит.

Зголемете го внесот на овошје и зеленчук

За да се обезбеди висок внес на антиоксиданти (штити од слободни радикали), фитонутриенти и биофлавоноиди, се препорачува диета богата со овошје и зеленчук. Овошјето и зеленчукот помагаат во производството на колаген.

Изберете ги вистинските протеини

Соодветен внес на аминокиселини и протеини е неопходен за здраво производство на сврзно ткиво и колаген. Најдобар избор се ореви, семиња и риба.

Исфрлете ги индустриските производи

Друга причина да внимавате на внесот на преработени јаглехидрати, вклучително и брза храна, колачи и сокови, е затоа што тие можат да предизвикаат високо ниво на инсулин во крвта и да поттикнат формирање масти, па дури и целулит.

Јадете сложени јаглехидрати

Јаглехидратите се важни во нашата исхрана и не треба да ги избегнувате. Важно е да се изберат вистинските количини и видови јаглехидрати. Најважно е да јадете цели зрна, сладок компир и мешунки за да помогнете во стабилизирање на нивото на шеќер и инсулин во крвта.

Вклучете здрави масти

Минимизирајте го внесот на заситени масти и зголемете го внесот на омега-3 масти како што се масна риба, ленено семе, рибино масло и ореви.

Здравите масти помагаат во циркулацијата на крвта. Лошата циркулација ја намалува способноста на организмот да доставува хранливи материи до клетките на кожата, што може да создаде проблеми со целулит.

Предлог за мени во борбата против целулитот

Појадок: смути

Состојки:

1-2 банани
100 гр малини
2 лажици овесна каша
1 лажица кокос протеин
1 лажица чии семиња
200 мл вода
1/2 лажица цимет

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и исечкајте ги во блендер.

Ужина 1: манго

Ручек: оброк од салата

Состојки:

1 чаша спанаќ бебе
1 пилешко филе на скара
1 чаша варен наут
5-6 сурови бадеми
2 мали домати
1/2 краставица
1 лажица маслиново масло

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во сад, истурете го маслото и зачинете добро.

Ужина 2: црвено овошје (до 100 гр.)

Вечера: риба на скара со варена блитва или спанаќ, салата од свежа краставица и црвен пипер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi