БЕЗ АПЧИЊА: 5 трикови за ИТНО да го намалите крвниот притисок

13 јуни, 2021
Screenshot_11

Ако нагло ви скокне крвниот притисок, треба да го пробате ова.

Болеста од која страда втор човек, еден од најчестите проблеми на светската популација, е високиот крвен притисок. Главните причини зошто не успеваме да ја одржиме оваа болест под контрола се прескокнување на терапија и стрес, забележуваат експертите.

Кардиолозите истакнуваат дека е од клучно значење за луѓето со дијагностицирана хипертензија редовно да земаат терапија, но доколку не сте на лекови и имате висок крвен притисок, постои начин за брзо намалување.

Лекарите првенствено ве советуваат да легнете на рамна површина, да ставите перница под главата, а на нозете подлога за греење исполнета со ледена вода. Ова ќе ги намали притисокот и главоболките.

Покрај тоа, искусни лекари препорачуваат во случај на нагло зголемување на притисокот, направете го следново:

Задржете го здивот

Обидете се да не дишете 8-10 „броења“, потоа вдишувајте и така натаму во следните 2-3 минути. Меѓутоа, ако имате вртоглавица од оваа вежба, не инсистирајте. На крајот од вежбата, не станувајте нагло – легнете, одморете се 15-20 минути.

Измијте ја косата со топла вода

Добро е да се насочи млаз со топла вода на задниот дел од главата. Но, во исто време, во никој случај не треба да се наведнувате. Важно е да стоите и да го практикувате ова не подолго од 5 минути.

Направете облога од јаболков оцет

Натопете тенка крпа направена од природен материјал (по можност газа) со раствор на оцет и ставете ја на нозете. Држете 10-15 минути.

Пијте течности

Пијте чај од липа и брусница, чај од ливчиња од дива роза, магдонос или пченкарна слива. Сите овие пијалоци имаат диуретично дејство што помага во намалување на нивото на крвниот притисок.

Направете сок од лимон и мед

Овој пијалок се нарекува и „еликсир на здравјето“. Истурете минерална вода во чаша, додадете половина исцеден лимон и една лажичка мед. Промешајте и пијте.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi