БИЛКА НА БЕСМРТНОСТА: Направете сами алое вера гел кој ги уништува дури и ќелиите на ракот!

28 јули, 2021
1800x1200_aloe_gel_other

Лековитите својства на ова прекрасно растение се познати уште од античко време, а ние можеме да направиме гел од aлое вера дома. Гелот има безбојна и желатинозна структура, и се наоѓа во внатрешниот дел на листовите на ова лековито растение.

Пред да започнете со подготовка, темелно измијте ги рацете за да бидете сигурни дека нема нечистотија или бактерии во гелот. Ќе ви требаат неколку свежи листови од алое постари од две години.

Само тогаш гелот ќе ги има сите лековити својства. Исечете неколку надворешни лисја од растението, а потоа оставете ги листовите во исправена положба неколку минути за да се испразни потемната смола.

Измијте ги лисјата и излупете ја кожата на листовите со нож, под кој ќе го видите гелот. Исцедете го гелот, додадете неколку капки екстракт од семе од грејпфрут, масло од витамин Е или некое друго есенцијално масло за да го задржите гелот што е можно подолго. Измешајте ги состојките и истурете го добиениот гел во чисти темни тегли и чувајте го во фрижидер.

Можете да го пиете гелот, како и да го нанесете на кожата

Гелот може да се зема орално и на тој начин ќе го стимулира варењето, ќе ја неутрализира зајакнатата киселина во желудникот, ќе ја нормализира pH вредноста на столицата, а помага и ако страдате од запек. Бидејќи е силен лаксатив во поголеми дози, консултирајте се со лекар за орална администрација.

Го чисти црниот дроб од токсини и помага во обновување на тој орган, и се препорачува како дополнителна терапија за жолчни заболувања, цироза на црниот дроб, акутен и хроничен хепатитис. Гелот исто така ќе им помогне на луѓето со дијабетес бидејќи го регулира и намалува нивото на шеќер во крвта и ги намалува осцилациите на шеќерот. Го зајакнува срцевиот мускул, го намалува нивото на холестерол во крвта, го намалува крвниот притисок, ги уништува клетките на туморот, го зајакнува имунитетот и ги намалува несаканите ефекти од хемотерапијата.
Со орална администрација, алое гелот го ублажува акутното и хроничното воспаление, но делува и на бактерии кои се отпорни на антибиотици, како што е ешерихија коли. Исто така, помага при акутно и хронично воспаление на респираторните органи, како што се воспаление на синусите, грлото, гласните жици, белите дробови…

Широкиот спектар на лековити ефекти на алое не застанува ни кога станува збор за нашето тело. За неа посегнуваме секогаш кога се справуваме со изгореници, но и оние кои имаат некои проблеми со кожата или лузни. Ова растение исто така ќе помогне да се отстранат старечките дамки од рацете.

Истражувањата покажаа дека гелот на ова растение содржи околу 240 хранливи материи и лековити состојки, од кои витамини А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б9, Б12, Ц, Е и фолна киселина, минерали калциум, калиум, магнезиум, манган, полисахариди кои го зајакнуваат имунитетот, амино киселини потребни за синтеза на протеини, дури шеснаесет ензими…

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi