Благодарение на оваа храна, ќе бидете хидрирани цело лето

23 јуни, 2021
namirnici

Деновите се подолги, температурите повисоки, а кратките ракави и очила за сонце веќе долго време се составен дел од нашите комбинации на облека. Летото конечно пристигна, а со тоа и потребата за хидратација!

Во текот на летото, добро познатото правило „осум чаши вода на ден“ едноставно веќе не е доволно. Но, добрата вест е дека дури 20% од нашите дневни потреби за хидратација можат да доаѓаат од храна! Исто така, бидејќи потењето од телото губи супстанции како што се натриум, калиум и витамини, храната може да биде дури и подобар избор. Погледнете која храна е на нашата врвна листа!

Краставици

Краставиците се храна со најголема содржина на вода – дури 96,7% од краставиците се всушност вода. Богати се и со витамини Б1, Б2, Б3, Б5, фолна киселина, калциум, витамин Ц, железо, магнезиум, фосфор, калиум и цинк.

Целер

Целерот е познат како храна со многу малку калории и дури 95,4% вода!

Роткви

Ротквите содржат 95,3% вода и се полни со витамини и минерали.

Домати

Доматите, без разлика дали ги сметате за овошје или зеленчук, се полни со хранливи вредности и една од нив е количината на вода. Тие исто така содржат огромни количини на каротеноиди кои играат важна улога во намалување на ризикот од разни болести.

Пиперка

Црвените и жолтите пиперки содржат 92%, а зелените дури 94% вода! Исто така, пиперките се полни со каротеноиди и витамин Ц, а нивните нивоа се зголемуваат како што пиперките стануваат позрели.

Спанаќ

Спанаќот е совршен храна за летните денови – содржи големи количини вода и лесно може да се вметне во разни оброци. Можете да подготвите смути, салата или едноставно да го послужите како прилог на месото.

Брокула

Брокулата можеби не изгледа многу хидрантно, сепак содржи над 90% вода, како и многу растителни влакна, калиум, витамин А и витамин Ц.

Морков

Може да грицкате и моркови сирово, за да не мора да се готви. Тие содржат големи количини на витамин А што може да има добар ефект врз нашиот вид.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi