Британците докажаа дека еден симптом сепак е почест кај инфекцијата со новиот вид на Корона вирус

27 јануари, 2021
coronavirus-49521021920-830x0

Поверојатно е дека некое лице ќе ги изгуби сетилата за мирис и вкус

Луѓето кои се позитивни на новиот британски вид на коронавирус, најверојатно пријавуваат кашлица, болки во грлото или замор како симптоми на ковид-19, но имаат помала веројатност да го изгубат чувството за вкус или мирис, според студијата спроведена од британскиот Национален завод за статистика (ONS).

– Губење на сетилото за вкус и губење на чувството за мирис беа значително поретки кај позитивните со новата варијанта отколку „тројструко попозитивните“, што е резултат на PCR-тестот што укажува на тоа дека некој има ковид-19, но не и британска варијанта – рече ONS во анализата на симптомите на ковид-19 луѓе во Англија, опфаќајќи го периодот од 15 ноември 2020 година до 16 јануари 2021 година.

ONS објави дека биле забележани и други разлики помеѓу оние со британски вид и други со ковид-19.

Се верува дека британската мутација за прв пат е идентификувана на југо-исток од Англија во декември, е пренослива и може да биде поврзана и со поголема смртност, иако податоците кои укажуваат на зголемување на стапката на смртност сè уште не се достапни и не се потврдени , соопшти агенцијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris