Бројни придобивки: Еве зошто треба да почнете да пиете вода од ананас!

4 септември, 2021
Opera Snapshot_2021-09-04_003636_www.alo.rs

За да подготвите вода од ананас, се што треба да направите е да излупите половина ананас, да го исечете на коцки, а потоа да ги ставите тие коцки во бокал со литар вода и да оставите да отстои преку ноќ.

Следното утро, ако сакате, можете да ги извадите парчињата ананас и да ја пиете само водата. Сепак, исто така можете да пиете вода и на крајот да јадете коцки овошје со цел целосно да ги апсорбирате сите витамини и минерали во овошјето.

Придобивки од вода од ананас

  1. Ја олеснува хидратацијата

Многу возрасни не пијат доволно вода дневно (се препорачува најмалку 1,5 литри дневно). Значи, малку сладост не може да боли, но може полесно да посегнете по чаша вода.

Водата од ананас е поздрава алтернатива на овошните сокови и газирани пијалоци. Покрај тоа, водата (со вкус) е неопходна за многу функции во телото.

  1. Го зајакнува имунолошкиот систем

Овошјето како ананас обезбедува вредни витамини и затоа се добри за имунолошкиот систем. На пример, 100 грама ананас содржи 47,8 мг витамин Ц (дневната потреба за жени е приближно 95 мг) со само околу 55 килокалории, пишува Бличина.

Како што споменавме погоре, парчиња ананас треба да се јадат за да ги добиете сите витамини од овошјето.

  1. Го намалува воспалението

Ананасот содржи ензим бромелаин, кој ги разложува протеините. Оваа активна состојка е дури и извлечена од растението ананас за производство на антиинфламаторни лекови.

Бромелаин го намалува отокот на мукозната мембрана и го намалува притисокот и ја ублажува болката, поради што често се користи во третманот на синузитис.

  1. Добар е за варење

Покрај бромелаин, ананасот содржи и други ензими за варење. Неколку голтки вода од ананас, особено помеѓу оброците, можат да го стимулираат варењето и да го прочистат телото, благодарение на ензимот бромелаин, се активира метаболизмот на липидите, се забрзува излачувањето на урината и се намалува задржувањето на водата во ткивото.

Мана на водата од ананас

И покрај многуте позитивни ефекти на водата од ананас, има еден недостаток, имено, бидејќи овошјето природно содржи многу киселина, прекумерната потрошувачка може да предизвика металоиди или дури и проблеми со варењето кај некои луѓе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi