ЧАЈ OД КОЈ ЦИГАРИТЕ ЌЕ ВИ СТАНАТ ОДВРАТНИ! Познат билкар откри рецепт за кој е потребен само коренот на една билка

30 мај, 2021
83260_tee-1685847-1920_f

И покрај фактот дека сè е кажано за штетноста на пушењето, за многумина сè уште не е лесно да се откажат од оваа навика. Сепак, постојат растенија во природата кои можат да им помогнат на пушачите да се откажат од пушењето.

Познато е дека кантарионот е добар за лекување рани, расекотини и изгореници, а докажано е и дека има антидепресивно дејство. Новинарот и народен билкар, Момчило Антонијевиќ, изјавува дека кантарион може да им помогне и на пушачите, особено на оние кои се нервозни, на кои им е многу тешко да издржат криза на апстиненција.

Кантарион

– Кантарионот е едно од моите омилени растенија и првенствено е инхибитор на монамин оксидаза, така што делува како класичен антидепресив, а науката популарно го нарекуваше „хербално просото“. Кантарион им помага и на пушачите, и тие треба да пијат две до три чаши чист чај од кантарион, или комбинација на кантарион и мајчина душица, што се покажа како доста ефикасно кога станува збор за пушачите – додава Антонијевиќ.

Чајот се подготвува со истурање на една лажица кантарион или една лажица еднакви делови на кантарион и мајчина душица во чаша врела вода, мешање, покривање и оставање да отстои околу дваесет минути до половина час. Чајот се цеди и се пие незасладен. Неопходно е да се пијат три чаши чај во текот на денот.

Лобелија

Лобелијата е малку позната билка кај нас бидејќи потекнува од мочуриштата на Америка. Од него се добива алкалоидниот лобелин, кој во суштина го „мами“ нашиот нервен систем бидејќи има слично дејство како тутунот, но не содржи други штетни состојки како никотин и нема штетно влијание врз нашето тело.

– Лобелија е апсолутно фантастично растение и може да се најде во секоја аптека ширум Светот. Лобелин е вид на лек кој многу често се користи како прва помош при респираторен арест, изгореници од сонце, но бидејќи е алкалоидно растение, исто како и тутунот, секогаш треба да се консултирате со лекар, овластен билкар или фармацевт пред да го користите – вели Антонијевиќ .

Женшен

Латинското име на женшен или гинсенг, Panax ginseng, доаѓа од грчкиот јазик, а panax значи „лек за сите“. Тоа е одлично растение за подигање на нивото на енергија, за подобрување на состојбата на целиот организам, а некои студии покажаа дека е добро и за дијабетичари.

– Корисно е за пушачите да земаат женшен бидејќи спречува производство на допамин по пушење цигара и нема чувство на задоволство – забележува Момчило.

Иџирот

Билката која делува со сличен механизам е иџирот, Acorus calamus, кој расте во мочуришта и покрај бреговите на реките низ Србија. Има цвет што личи на пченкарен кочар и има интензивен мирис. Коренот се користи, а при пиење чај направен од коренот на Иџирот се создава чувство на гадење кон цигарите.

Иџирот, исто така, има многу корисен ефект врз нашите дигестивни органи и се препорачува за луѓе кои имаат нарушување на лачењето на желудечната киселина.

Тоа е горчливо, ароматично растение и се подготвува на специфичен начин, со ладна подготовка. Вечерта, лажичка иџирот се става со 250 милилитри ладна вода, се меша, се покрива и се остава да отстои преку ноќ. Следниот ден, загрејте го малку, процедете и пијте. Пијте една, до две чаши на ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi