ЧЕСТО ВИ СЕ СУШИ УСТАТА: Овој наизглед безизлезен сигнал може да укажува на оваа болест!

20 јуни, 2021
218041_usta-shutter_ls

Дали имате сува уста наутро или навечер? Експертите велат дека причините за овој непријатен симптом можат да бидат многу различни. Некои се целосно безопасни, но некои се знак на тревога …

Сува уста може да биде знак на труење. Повраќање и дијареја може да доведат до дехидратација, што ќе се реши веднаш штом ќе се врати рамнотежата на водата во организмот. Овој проблем може да укаже и на сериозни болести како што е панкреатит. Заедно со сува уста, исто така има и подригнување, гадење, повраќање, дијареја и болка во левата страна на желудникот. Во овој случај, многу е важно да се консултирате со лекар за помош.

Сувата уста исто така може да биде симптом на дијабетес. Гастритис и холециститис се исто така поврзани со овој феномен. Покрај тоа, лицето чувствува горчина во устата, измачувано од металоиди. Јазикот станува бел, а понекогаш и жолт.

Еден од симптомите на анемија, како и болести на плунковните жлезди е сува уста. Тие се јавуваат и со недостаток на витамин А.

Сувата уста е симптом што не треба да се игнорира, велат експертите, па затоа силно се препорачува посета на лекар.

voda, devojka pije vodu

Кога сува уста не е знак на болест

Сувата уста не е секогаш причина за сериозни болести, може да биде нешто сосема безопасно. На пример, пушачите често страдаат од овој проблем. Оние кои имаат назална конгестија мора да дишат преку устата, и како резултат на тоа, усната шуплина се суши и се развива непријатно чувство на сувост.

Исто така, овој симптом може да се појави за време на менопаузата. Сува уста е неизбежен проблем за оние кои ‘рчат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi