Чудотворен напиток: Ова е најздравиот чај на светот

19 септември, 2021
Screenshot 2021-09-19 012605

Чајот од нане е одличен лек за стомачни проблеми, го смирува желудникот и цревата и придонесува за нивно подобро функционирање.

Покрај тоа што е вкусен, има бројни здравствени придобивки.

Една од неговите придобивки е што чајот од нане помага во борбата против лошиот здив. Една студија од 2007 година покажа дека пиењето чај од нане и лимон може значително да помогне да се елиминира овој непријатен феномен.

Друга студија спроведена во 2015 година покажа дека маслото од нане има антибактериски својства кои можат да помогнат да се спречи појавата на забен камен и заболување на непцата. Аромата на овој чај исто така може да ги ублажи симптомите на мигрена. Исто така, може да го одзатне носот и да ги ублажи инфекциите на горниот респираторен тракт. Маслото од нане има идентични ефекти.

Луѓето веќе долго време користат нане за проблеми со варењето, како што се вознемирен стомак, надуеност и гасови. Нането ги смирува грлата на мазните мускули што можат да бидат предизвикани од менструацијата.

Овој чај не содржи кофеин, но има позитивен ефект врз менталниот капацитет. Истражувањето на Универзитетот во Нортамбрија покажа дека нането го подобрува расположението и способноста за меморија.

Доколку сакате да се ослободите од вишокот килограми, чаша чај од нане може да ви биде од помош бидејќи дава чувство на ситост подолг временски период.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris