„Да се ​​преклопат короната и грипот би било катастрофално“

15 септември, 2021
133594297961404eb87e9ae117154473_v4 big

Виролог и имунолог од Риека проф. Д -р Бојан Полиќ се осврна на пандемијата на коронавирусот, но и на сезоната на грипот, која со доаѓањето на постудените денови претставува нова опасност.

„Грипот е донекаде скриен затоа што се придржувавме до мерките, а тој е помалку заразен од короната. Со оглед на тоа што се опуштивме со мерките, мислам дека грипот може да се појави. Би било лошо да се преклопат короната и грипот и да имаме две епидемии во исто време. Таа ситуација би била фатална за некои луѓе, особено за постарите лица“, вели професорот Полиќ.

Кога станува збор за пандемијата на коронавирусот, тој рече дека не се вакцинирани доволно луѓе.

„Вакцините се најдоброто достигнување на медицината во последните сто години. Тие се покажаа како ефикасни против разни болести, некои се искоренети, некои се држат под контрола и гледаме дека делуваат на примерот на ковид, бидејќи спречуваат потешки форми на болести и смрт “, рече тој.

Во земјите од Западна Европа, бројот на вакцинирани граѓани е над 70, дури 80 проценти, вели тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi