Дали алкохолот е непријател на диетата? Со неколку трикови можете да испиете неколку чаши и истовремено да ги намалите килограмите!

1 мај, 2021
Screenshot_1

Да забележиме веднаш: една американска студија покажа дека една чаша алкохол на ден треба да биде граница за жените за да не се здебелат. На мажите им е дозволено да пијат две чаши на ден. Сè што е над ова, доведува до голема веројатност за зголемување на телесната тежина. Се разбира, ова зависи и од видот на пијалокот.

Нискокалорични пијалоци

Се разбира, една чаша вино има помалку калории и помалку шеќер отколку мешавина од виски и Кока-Кола. Значи, мешаните пијалоци кои се многу слатки заменете ги со помалку слатки. Рум, виски, водка и текила имаат околу 100 калории на 50 мл. Виното содржи околу 125 калории на 50 ml. Не е толку трагично, поважно е како ги мешате пијалоците. На пример, заменете ја џус-вотката со вотка со сода (наместо сок од портокал, измешајте водка со минерална вода и свеж лимон).

Без „тешки“ коктели

Дали сакате пина-колада? И ние исто! Но, за жал, овој овошен коктел е еден од најбогатите со калории – има скоро 400 калории. Наместо тоа, одберете коктели на база на вода (не млеко или крем). Ако не сакате да го пропуштите вкусот на кокос, препорачуваме кокосово млеко без шеќер од супермаркет. Различни други вкусни коктели може да се предизвикаат од него.

Не пијте на празен стомак

Се откажавте од калориите од вечерата и наместо тоа можете да испиете чаша повеќе? Тоа не е добра идеја! Истражувањата покажаа дека ќе пиете побрзо од алкохолот на празен стомак и сепак ќе предизвикате желба за храна. Наместо тоа, јадете нешто богато со растителни влакна и протеини пред да пиете за да го стабилизирате шеќерот во крвта.

Пијте полека

„Се пие како вода“, е изрека што луѓето сакаат да ја кажуваат кога алкохолните пијалоци немаат силен „алкохолен“ вкус. За секој што навистина не го сака вкусот на алкохол, совршено. Но, не за некој што би сакал да изгуби тежина. Имено, тогаш постои голем ризик да нарачате втора, трета и четврта чаша. Одлучете се за пијалок што се пие полека. Мартини, на пример, или чаша виски.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi