Дали бевме во заблуда поради комбинирање на вакцините за корона? Се повеќе експерти ја бранат истата теза

14 јуни, 2021
tri-doktora-tri-vakcine-830x0

Кога беа направени првите вакцини за корона вирусот, немаше дискусија дали вакцините треба да се мешаат

Стравот дека комбинирање на вакцините – примање на една доза вакцина од еден производител, и друга доза од друг производител е опасно, е неоснован, пишува агенцијата АГИ, која ги цитира зборовите на советникот на комесарот за вонредни состојби Гвидо Раси.

– Напротив, мешавината на вакцини ги појачува антителата. На пример, кај оние кои се имунизирани со една доза на AstraZeneca, а потоа им се дава друга доза на Moderna или Pfizer, развиваат повеќе антитела, вели Раси, кој беше извршен директор на Европската агенција за лекови (ЕМА).

Според него, комбинацијата на вакцини не е нова и не е експеримент што се прави со лек против вирусот, пренесува Танјуг.

Мешањето на вакцини веќе се користи со, на пример, вакцините против хепатит А.

Агенцијата потсетува дека Италија не е прва европска земја што „комбинирала“ вакцини против вирусот.

Ова е веќе сторено во Франција, Германија, Данска, Шведска и Англија.

Проф. Д-р Миланко Шеклер од Ветеринарниот институт во Краљево долго време ја застапуваше тезата дека треба да се комбинираат вакцините против корона вирусот. Неговото објаснување е дека со комбинирање на вакцините од различни производители, може да се покријат мутации на вирусот САРС-КоВ-2, и дека на тој начин побрзо ќе дојде крајот на пандемијата.

Истата позиција ја заземаат и Озлем Туречи и Угур Шахин, креаторите на вакцината „Фајцер / Бајонтек“.

– Мешање и совпаѓање на различни типови вакцини, вклучително и комбинирање на оние засновани на технологијата mRNA, како што е Бајонтек, со т.н. вакцини против вирусни вектори како АстраЗенека, може да биде потребно за пандемијата да заврши – изјави косопственикот на компанијата Бајонтек.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi