ДАЛИ ГУБЕЊЕТО НА МИРИС ВЛИЈАЕ НА ВАШЕТО ЛИБИДО? Луѓето се пожалија дека немаат волја за секс поради Ковид, но сепак едно нешто „боде очи“

12 февруари, 2021
Young,Naked,Couple,In,Love,Under,Blanket,Lying,In,Bed,

На некои им недостасуваше мирисот на нивните партнери, додека други изјавија дека се чувствуваат несигурно затоа што не биле свесни за сопствените мириси на телото.

До пред една година, можеби и го припишувавте губењето на чувството за мирис на незгодната настинка. Денес сите знаеме дека тоа е еден од клучните симптоми на Ковид-19, а кај некои луѓе, може да трае долго време.

Губење на мирис, исто така познато како аносмија, е сериозен хендикеп за многумина – миризливите свеќи стануваат непотребен производ за домаќинството, а уживањето во храната се сведува на вкус и текстура. Да не спомнуваме дека оваа состојба претставува значителни опасности, како што е неможноста да се открие чад, гас и други закани.

Но, се чини дека губењето на сетилото за мирис може исто така неочекувано да влијае на вашиот сексуален живот. Истражувањата со текот на годините сугерираат дека сетилото за мирис игра силна улога во сексуалната мотивација. Една студија од 2018 година открила дека 29 проценти од учесниците со мирисни нарушувања пријавиле намалена сексуална желба поради губење на чувството.

Им недостасува мирисот на партнерот

Резултатите покажаа дека на некои луѓе им недостасува мирисот на нивните партнери, додека други велат дека се чувствуваат несигурни затоа што не биле свесни за сопствените миризби на телото – и двете влијаеле на нивното сексуално искуство.

Сепак, вреди да се напомене дека неколку други фактори исто така можат да влијаат на тоа. Студијата открила дека промената на сексуалната желба е значително поврзана со депресија (нешто што знаеме дека може многу да влијае на либидото на една личност), како и со интензитетот на сетилото за мирис.

Во една неодамнешна студија, американски истражувачи пронајдоа врска помеѓу губење на чувството за мирис и намалена сексуална мотивација и емоционално задоволство – нешто што е особено важно во сегашната „клима“ со пандемијата на коронавирусот.

Либидото е генерално пониско, но…

Сепак, оваа студија разгледувала само постари возрасни лица (оние над 65 години) – така е можно и возраста да игра улога во намалувањето на сексуалната желба. Интересно, резултатите откриле дека помалку мирисна функција е поврзана со намалена сексуална мотивација и помалку емотивно задоволство од секс – но не и со помала фреквенција на сексуална активност или физичко задоволство.

Ова значи дека луѓето со аносмија биле помалку расположени за секс, но сепак го имале. Покрај тоа, додека беа земени предвид сите родови, раси, нивоа на образование, сознанија и депресија, тимот не можеше да утврди каузалност – што значи дека не е познато дали губењето на чувството за мирис навистина предизвикува намалување на сексуалниот нагон.

Како може да си помогнете

Исто така, вреди да се напомене дека, иако губењето на чувството за мирис може да влијае на сексуалното искуство, професијата сè уште не одлучила дали предизвикува намален сексуален нагон. Како и да е, бројни фактори на живот може да играат улога во тоа, како што се депресија, стрес, ниска самодоверба и многу повеќе од тоа.

Што да направите ако мислите дека вашиот низок сексуален нагон е поврзан со губењето на мирис? Постојат повеќе причини за губење интерес за секс. Првото нешто што треба да се направи е да се обиде да открие што може да биде причина за ова.

Ако сте убедени дека ова е поврзано со вашето губење на мирис, има многу луѓе на кои можете да им се обратите. Добро е прво да го посетите вашиот матичен лекар, кој можеби ќе може да ви даде корисен совет или да ве упати на специјалист. Исто така може да се консултирате со психосексуален терапевт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi