Дали и вие правите слични грешки? Заради овие 3 навики вашето тело забрзано старее!

20 мај, 2021
pedestrians-1209316_1920-660x450

Сите знаеме дека постојат стилови на живот кои промовираат подолг животен век и помладо тело во зрелоста и староста. Здравата исхрана, вежбањето и позитивниот начин на размислување се само некои од елементите што веднаш ви паѓаат на ум. Но, многу работи влијаат на процесот на стареење на човечкото тело, покрај храната и физичката активност.

Не би било на одмет да се каже дека скоро сè што правиме – и секоја одлука што ја донесуваме секојдневно – влијае на долговечноста на различни начини. За среќа, современата наука продолжува да открива нови и изненадувачки навики кои влијаат на процесот на стареење. Ова се некои од нив.

1. Одите полека

Придобивките од одењето се неоспорни, но дали знаевте дека забрзаното темпо може всушност да ви го продолжи животот? Неодамнешното истражување на Универзитетот во Сиднеј покажа дека колку побрзо оди човекот, толку е помал ризикот од смртност од сите причини и смртни случаеви поврзани со срцевите заболувања.

„Брзото темпо е обично од пет до седум километри на час, но тоа навистина зависи од нивото на кондиција на пешакот; алтернативен индикатор е одење со темпо што ќе направи малку да останете без здив или да се испотите додека одите “, вели водечкиот автор на студијата, професор Емануел Стаматакис од Универзитетот во Сиднеј, Центарот Чарлс Перкинс и Факултетот за јавно здравје.

Затоа, секогаш одете со свое темпо, но следниот пат кога ќе одите на прошетка, обидете се да го забрзате темпото за само еден или два чекори.

2. Премногу сте фокусирани на успехот

Веројатно сте запознаени со изреката „тешка е главата која носи круна“, а една фасцинантна студија објавена во eLife покажа дека ова важи и за вашиот животен век.

Во истражувањето учествувале и бабуни, кои се наши најблиски роднини од гледна точка на ДНК. Истражувачите откриле дека машките павијани кои постигнале и одржувале висок социјален статус покажале знаци на стареење многу побрзо отколку нивните врсници. Иако човечкиот свет е различен од дивината, во овие откритија се кријат некои лекции и за нас луѓето. Не се задоволувајте со просечноста, но исто така и не претерувајте. Потрагата по постојан успех во сите области од животот порано ќе доведе до седа коса.

„Предизвикувачите на стрес во животната средина можат да го забрзаат отчукувањето на часовникот, така што некои луѓе се чини дека се биолошки постари од нивната вистинска возраст и имаат поголем ризик од болести“, објаснува коавторот д-р Џордан Андерсон, студент по еволутивна антропологија на Универзитетот Дјук.

3. Го занемарувате вашиот социјален живот

Ако има нешто што научивме во изминатата година, тоа е дека е важно за менталното здравје да се остане во општеството. Сепак, дури и пред пандемијата, студија објавена во програмата ПЛОС Медицина испитуваше група постари луѓе во период од седум и пол години. Оние што одржуваа „силни социјални односи“ имаа 50% поголема веројатност да останат живи до крајот на периодот на набљудување. Авторите на студијата дури отидоа дотаму што изјавија дека одржувањето контакт со пријателите и семејството може да направи повеќе за долговечноста отколку „другите добро познати интервенции како намалување на дебелината“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi