Дали имате хронична болка во желудникот? 3 природни лекови кои ќе ви помогнат при гастритис

18 мај, 2021
profimedia-0335529281-1536x1024

Проблемите со желудникот стануваат сè почести

Болката во желудникот може да биде прилично непријатна, што може да го наруши секојдневниот живот.

Најчестиот проблем со желудникот се должи на гастритис, што е воспаление на слузницата на желудникот.

Оваа болест е често локализирана и неправилно распоредена долж гастричната лигавица. Гастритис се јавува како резултат на растот на Helicobacter pylori, кој е способен да преживее во екстремно кисели услови.

Покрај гастритис, хеликобактер пилори предизвикува чир на желудник, како и други здравствени проблеми. Главните симптоми на гастритис се губење на апетит, болка во горниот дел на желудникот, нагон за повраќање, лош здив, како и потреба од чести подригнувања.

За да може лекувањето да биде целосно, дефинитивно е потребно навремено да го посетите вашиот лекар, кој ќе ви препише соодветна терапија. Покрај тоа, природните лекови што можете да ги направите дома можат да ги ублажат честите тегоби.

Сок од слатка зелка

За оваа намена ќе ви треба една голема глава свежа зелка.

Исечете ја на парчиња, па ставете ја во соковник и исцедете ја како и секое друго овошје. Не треба да го засладувате сокот од слатка зелка или да додавате други состојки. Ја повторувате оваа постапка секој ден во текот на следниот месец и ќе почувствувате дека непријатноста се намалува со текот на времето. Зелката е еден од најчестите природни лекови кои се користат за решавање на стомачни проблеми во народната медицина.

Ленено семе

Лененото семе е исто така познато како едно од најефикасните природни лекови за гастритис. Истурете една лажица ленено семе во сад и натопете го со вода, а потоа покријте го.

Оставете го ленот во вода да отстои преку ноќ. Ленот ќе ослободи слуз за кој се смета дека ги намалува тегобите во  желудникот. Наутро исцедете го ленот и испијте ја водата во која бил во текот на ноќта. Исто така е важно да ја повторувате оваа постапка подолг временски период со цел лекувањето да биде што е можно поцелосно.

Бадем

Бадемовото млеко е богато со витамини и минерали, па затоа се смета дека го смирува заразениот и воспален стомак.

Исто така, бадемовото млеко ја враќа нормалната рамнотежа на pH во стомакот. Додека симптомите на гастритис целосно не исчезнат, потребно е да се пие една чаша бадемово млеко на ден. Можете да додадете неколку јагоди или какао во бадемовото млеко за да го направите вкусот поинаков. Можете да јадете и печени бадеми за ужина, што е исто толку ефикасно како и бадемовото млеко.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi