ДАЛИ ИМАТЕ СИВА, ИСПУКАНА КОЖА НА ЛАКТИТЕ? Не треба да го игнорирате овој симптом, веднаш посетете лекар

17 август, 2021
Screenshot 2021-08-17 140618

Се јавува во случај на болест на тироидната жлезда, кога производството на хормони во оваа жлезда се намалува

Триење или притискање на лактите создава дебела крута и мртва кожа што ја прави црна. Секое лице, без оглед на бојата на кожата, може да има темни и суви лакти. Ако темни дамки се појават на лактите без објективна причина, треба да посетите дерматолог, бидејќи тие можат да укажуваат на не толку безопасни нарушувања во телото.

Кои се овие објективни причини? Ако се потпирате силно и постојано на маса со лактовите, или носите облека направена од груби ткаенини и ги иритирате овие области, или не одржувате хигиена…

Сепак, следниве состојби, исто така, можат да ги предизвикаат овие темни дамки:

Дисбактериоза – во оваа состојба постои нарушување во цревната микрофлора, телото едвај апсорбира хранливи материи, витамини и микроелементи неопходни за здравјето на целиот организам, вклучувајќи го и ткивото на кожата.

Во случај на цревна дисбиоза, постои зголемена сувост и промена на бојата на кожата на зглобовите на лактот.

Псоријаза – групи испакнатини на кожата кои се јавуваат во свиоците на лактите и колената. Тие се премногу суви, често испукани, црвени или потемни по боја. Обично се појавуваат на места кои често се изложени на триење или притисок.

Хиповитаминоза – недостаток на есенцијалните витамини А и Е, неопходни за здравјето на кожата, доведува до дехидрација на ткивото. После тоа, кожата станува тенка, сува, пукна, а на лактите кожата изгледа „мртва“, добива сивкава нијанса.

Дијабетес – често се јавува кај дијабетес, кога шеќерот е слабо регулиран, особено во случај на хипергликемија (покачени нивоа на гликоза во крвта), кога има нарушувања на метаболизмот на протеини, масти или минерали.

Хипотироидизам – се јавува во случај на болести на тироидната жлезда, кога производството на хормони во оваа жлезда е намалено. Понекогаш се нарекува синдром на валкан лакт. Сите овие болести може да предизвикаат промена на бојата на лактите, груби делови на кожата на лакотните зглобови.

Пет природни препарати за темни и суви лакти: Мед и млеко, шеќер и маслиново масло, лимон и мед, маслиново масло и алое вера, оцет и јогурт.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi