ДАЛИ ЛИЦЕТО ВИ БЛЕСКА: Еве што се церамиди и зошто и се неопходни на вашата кожа

14 мај, 2021
krema-foto-profimedia_1

Не е на одмет да се знае.

Церамидите се липиди (вид на масна молекула) кои се наоѓаат во горниот, епидермален слој на кожата.

Тие се природен навлажнувач и се одговорни за одржување на клетките заедно. Овие липиди не секогаш го добиваат заслуженото внимание, бидејќи имаат моќ целосно да ја трансформираат кожата и да ја направат мазна и еластична. Покрај кожата, церамидите може да се најдат и во козметиката, односно во одредени козметички препарати.

Покрај тоа што делуваат како лепак што ја одржува кожата бариера непроменета, тие се и хидратантни средства кои ја прават кожата мека. Според дерматолозите, нивото на церамиди во кожата се намалува со возраста. Кога ќе наполниме 30 години, има скоро 40% помалку, а до 40-та година од животот, тој процент расте до 60%.

Сепак, не е сè толку мрачно. Зголемениот внес на зелјест зеленчук и здрави масла (кокосово и авокадово), како и вклучувањето козметика со церамиди во редовната нега, ќе ја зајакнат бариерата на кожата.

Церамидите создаваат заштитен слој кој ја штити кожата од нечистотија и загадување, а истовремено ја задржува и нејзината влага. Студиите покажуваат дека производите базирани на овие липиди можат да ја ублажат и спречат сериозната сувост на кожата на долг рок.

krema

Церамидите во козметиката

Кога липидната бариера станува загрозена (како резултат на возраста, загадувањето на воздухот, оштетувањето од сонцето…), кожата станува сува и чувствителна, склона кон иритација и состојби како егзема.

Церамидите кои се наоѓаат во кремите имитираат липиди што се наоѓаат во кожата, па затоа се апсорбираат полесно од некои други состојки. Покрај тоа, тие не мора да навлезат во подлабоките слоеви на кожата, бидејќи се потребни само во горниот слој.

Многу брзо по апликацијата, тие ги исполнуваат површинските пукнатини и кожата станува здрава. Одлични се за сите типови на кожа – чувствителна, сува и мрсна, а подеднакво се ефикасни и дење и ноќе.

Во производите за нега на лице и тело, церамидите често се спојуваат со хијалуронска киселина и глицерин, со што се постигнува најдобар ефект. Тие можат да се користат на целото тело, од лицето до нозете, и се најефикасни кога се нанесуваат на влажна кожа.