ДАЛИ ЛУБЕНИЦАТА ДЕБЕЛЕЕ? Еве зошто е добро да јадете 2-3 бадеми, лешници или ореви со парче лубеница

7 август, 2021
1250161_pijaca_ls

Парче сочна летна лубеница добро ни доаѓа во текот на летото и освежува, но дали и тоа дебелее?

Содржи 90 проценти вода и 10 проценти влакна, не се препорачува за дијабетичари во големи количини, но здравите луѓе можат да уживаат во нејзиниот вкус.

Богата е со витамини Ц и А и содржи ликопен кој ги чисти крвните садови. Дињата е слична на лубеницата по својства, но нема ликопен како лубеницата.

Семето од лубеница, исто така, може да се пече и да служи како грицки или да зе измеле, па од нив се прави чај кој служи како диуретик – го отстранува вишокот вода од телото.

Кога станува збор за лубеницата, треба да внимаваат само дијабетичарите – не треба да јадете повеќе од 200-300 грама дневно, но тоа мора да се подели на три порции. Луѓето кои не страдаат од дијабетес можат да земаат 500 грама дневно, исто така поделени во неколку порции.

Лубеницата го намалува крвниот притисок, а со парче лубеница треба да јадете две или три лешници, бадеми или ореви со цел да го намалите високиот гликемиски индекс кој се „вчитува“ во организмот веднаш по конзумирањето на лубеница.

Дали дебелее? Не, бидејќи 100 грама од овој зеленчук содржи околу 30 калории.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi