Дали мислите дека повремените расправии ја нарушуваат вашата врска со вашиот партнер? Не сте во право, тие всушност ја ЗАЦВРСТУВААТ!

30 април, 2021
svadja-u-krevetu-raskid-veza-ljubav-par-1536x1024

Повремените кавги се одлична работа во врските

Без разлика колку е идилична врската, кавгите со партнерот се неизбежни.

И тогаш тие ве загрижуваат, затоа што мислите дека ја нарушуваат вашата врска.

Можеби не е така.

Според неодамнешно истражување, 44 проценти од брачните парови веруваат дека расправиите и кавгите повеќе од еднаш неделно им помагаат да одржуваат долгорочни здрави и продуктивни врски.

Всушност, паровите кои често се караат, се разбира, секогаш на (релативно) мирен начин, имаат поголема веројатност да останат заедно, за разлика од оние кои не се караат затоа што, и покрај сите мали недоразбирања, тие знаат дека нивната љубов е вистинска и искрена.

Знак за зрела врска

Постојано избегнување конфликт дефинитивно не е најдобриот начин да се изгради долгорочна врска. Спротивно на тоа, ако можете јасно да кажете што мислите за време на дискусијата, тоа значи дека сте подготвени да ја подигнете вашата љубов на повисоко ниво.

Зрелите луѓе не прибегнуваат кон лични напади или шеги. Наместо тоа, тие секогаш се обидуваат да направат компромис и да ја подобрат својата врска со здрав аргумент.

Знак дека се грижите

Се разбира, би било многу полесно да ги затворите очите пред некои навики на вашиот партнер што ве полудуваат. Но, фактот дека сте подготвени да ги издржите сите непријатности во расправијата за да постигнете подобар резултат во иднина, може да биде знак на вашата вистинска љубов.

Со други зборови, расправијата значи дека сте попосветени. Само запомнете колку често се расправате со вашите родители, браќа и сестри? Истото важи и за вашиот партнер – ако многу се расправате и секогаш го надминувате тоа, тоа значи дека ја гледате поголемата слика со вашата сакана.

Полесна комуникација

На партнерот треба да му се пристапи со отворен ум, преземајќи одговорност за своите постапки и внимателно да се слушаат едни со други.

Бидејќи расправијата е една од главните и најискрените форми на комуникација, навистина помага да се забрзаат чувствата на блискост, доверба и поврзаност и да се научат двајцата партнери како да комуницираат попродуктивно.

Знак за здрава врска

Психолозите веруваат дека има 7 клучни точки на здрава и среќна врска, а кавгата е една од нив. Всушност, ако парот никогаш не се кара, тоа е најверојатно знак дека нешто не е во ред со нив.

Расправијата им помага на паровите да ги преиспитаат своите вредности и чувства, разговарајќи за работите што им се важни. Сепак, вашиот аргумент треба да биде здрав и неборбен – секогаш обидувајте се да ги искажувате своите ставови без да викате или да кревате глас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi