Дали може коронавирусот да преживее во вашата коса, и колку долго?

7 април, 2021
arturo-rey-5yP83RhaFGA-unsplash-750x422-1

Досегашните студии недвосмислено утврдиле дали коронавирусот навистина може да преживее во вашата коса и колку долго. Но, бидејќи вирусот може да остане на некои други површини, постои можност тој да остане на косата со часови, па дури и со денови. Тоа не значи дека треба да следите каде се допира вашата коса секој пат кога ќе се вратите од градот.

Студија објавена во списанието „Лансет“ открива дека Ковид-19 може да преживее на облека еден ден и нане’рѓосувачки челик и пластика четири дена.

Според експертите, ова не треба да ве загрижува се додека се придржувате до други епидемиолошки мерки кои вклучуваат носење маски и одржување на физичка дистанца. Дури и ако некој кивне во вашата коса, шансите за инфекција се исклучително мали бидејќи ретко ја допираме косата. Затоа, во овој случај контактот со вирусот е помал.

Сепак, некои други работи можат да ве направат поранливи на вирусот. На пример, ако постојано допирате на јавни површини и не ги миете веднаш рацете, може да бидете изложени на ризик од инфекција ако ја допрете косата со контаминирани раце. Кога сте надвор, обидете се да не ја допирате косата. Ако стапите во контакт со вирусот и потоа ја допрете косата, постои можност честичките од вирусот што паднале на вашите раце да се пренесат на вашата коса.

Податоците кои се моментално достапни укажуваат на тоа дека шансата да се добие коронавирус преку косата е исклучително мала, пишува Times of India. Но, сепак треба да се придржувате до пропишаните превентивни мерки, што значи дека треба да носите маски, да одржувате физичко растојание и редовно да ги миете рацете за да се заштитите себе си и вашите најблиски.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris