Дали навистина мораме да се откажеме од алкохолот ако сме на диетална исхрана?

29 април, 2021
GettyImages-972654870-2048x1365

Со потоплите временски услови, ние се свртуваме кон поизбалансирана исхрана, а некои исто така прибегнуваат кон популарни диети со малку јаглени хидрати, како што е добро познатата кето диета. И покрај фактот дека многу диететичари и лекари ја осудуваат, сеприсутната кетогена диета се чини дека нема да исчезне набрзо. Всушност, нејзината популарност само расте.

Но, дали можете да пиете алкохол (а сепак да избегнете дебелеење) додека сте на оваа или слична диета со намален внес на јаглени хидрати? На кратко, одговорот е „не“, но се однесува само на почетокот на преминот кон овој вид диета.

Диетата со малку јаглени хидрати и масти му овозможува на организмот да произведува кетони (или маснотии ослободени од клетките) во црниот дроб за да служаѕ како резерва на енергија наместо да недостасуваат јаглехидрати. Целта е, изненадувачки, брзо губење на тежината, поради што оваа диета се споменува скоро толку често како што тоа го правеше една од сестрите Кардашијан. Причината зошто медицинските експерти избегнуваат да ја советуваат оваа диета е дека овој процес на кетоза не е здрав затоа што може да предизвика нерамнотежа во производството на гликоза и инсулин во организмот, кои се неопходни извори на енергија. Што во превод значи дека балансот е сè уште потребен.

Според TheKetogenicDiet.org, пиењето алкохол додека сте на кето влијае на слабеењето. Кога вашето тело нема јаглехидрати од извор на храна што би ги користело како извор на енергија, тој ќе се задржи на алкохолот. Бидејќи алкохолот не се чува како гликоген и како традиционални јаглехидрати, телото ќе се врати во кетоза откако на крајот ќе се изгори. Сепак, бидејќи губите време на согорување на маснотиите додека пиете, а диетата со кето веќе го забавува метаболизмот, може да откриете дека брзото слабеење на кое се надевавте ќе престане. Сите тие се различни и не постои начин со сигурност да се знае како или каков вид алкохол ќе влијае на вашата индивидуална способност за слабеење, така што веројатно ќе мора целосно да се откажете од алкохолот во почетната „фаза на воведување“ на која било диета, што е првите 10 до 12 дена од планот на диетата.

По оваа фаза, можете да вклучите алкохолни пијалоци со малку јаглени хидрати или без јаглени хидрати во вашиот план, но без оглед на што ќе изберете, може да откриете дека толеранцијата кон алкохол значително ќе се намали. И не само тоа, туку и главоболките (!) се чест несакан ефект на кето диети и слични диети со ниски хидрати, кои лесно може да се влошат со додавање алкохол на вашето тело – реално, и без диета може да се очекуваат главоболки како резултат на конзумирање на алкохол.

На крајот на краиштата, најдобро е да се откажете од тоа пиво или калоричен коктел после работа на долг рок, и ако се држите до диетата кето за некое време, можеби е подобро да го одложите пиењето во целост две недели, барем додека не стекнете нови навики во исхраната.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi