Дали навистина ни требаат 8 чаши вода, осум часа сон и 10.000 чекори на ден?

14 мај, 2021
casa-vode

Ако некогаш вашиот фокус бил насочен кон сопственото здравје и она што ние го нарекуваме здрав начин на живот, веројатно повремено сте наишле на општи совети за здравјето за тоа колку треба да пешачите дневно, колку, што и кога да јадете и пиете или колку да спиете. Но, дали навистина треба да правиме точно 10.000 чекори на ден за да бидеме здрави и фит? Или да испиеме осум чаши вода и да спиеме осум часа?

Според американскиот научник и советник за фитнес и фитнес, Тамари Хју-Батлер, некои од овие совети се доста општи, а вистинските норми зависат од повеќе причини и можат да бидат различни за секого. За дневниот внес на вода, таа за The Sun вели дека количината на вода што му е потребна на човекот зависи првенствено од неговата телесна тежина, потоа од надворешната температура, нивото на физичка активност и слично.

Десет илјади чекори на ден

Бројот од 10 000 датира од Олимписките игри во Токио во 1964 година, кога јапонска компанија продаде педометар, што беше светски успех, а бројката од 10 000 остана во ушите на луѓето.

Ново истражување спроведено од Харвард следело 16.000 жени во седумдесеттите години неколку години, а истражувачите го забележале бројот на преземени чекори дневно, како и времето и причините за смртта.

Четири години подоцна, 504 од нив починале, а просечниот број на дневни чекори на оние кои живееле подолго бил 5.500.

Пет порции овошје и зеленчук на ден

Истражувачи од Империјал колеџ во Лондон откриле дека иако пет порции овошје и зеленчук на ден можат да го намалат ризикот од рак, срцеви заболувања и мозочен удар, најдобро е да се јаде двојно повеќе.

Студијата е објавена во Интернационалниот весник за епидемиологија и покажа дека 800 грама или десет порции на ден давале најголема од овие болести, а авторот на студијата, д-р Дагфин Он, вели дека ако сите консумираме по десет порции на ден , во светот би се спречиле околу 7,8 милиони предвремени смртни случаи секоја година.

Осум часа сон на ден

Познато е дека спиењето ги подобрува имунитетниот систем и менталната состојба и дека исто така може да го намали ризикот од некои посериозни болести како што се дијабетес тип 2 или срцеви заболувања, но колку навистина ни треба спиење за тоа?

Британската национална фондација за здравство на спиење вели дека здравите возрасни лица имаат потреба од седум до девет часа сон на ден, на бебињата, малите деца и тинејџерите им треба малку повеќе од тоа, а на сите постари од 65 години им требаат седум до осум часа сон. Исто така, оние кои спијат помалку од шест часа на ден, според експертите од Универзитетот во Единбург, имаат 30 проценти поголема веројатност да развијат деменција во староста.

Осум чаши вода на ден

Препораките за осум чаши вода на ден датираат од 1945 година, кога се сметаше дека на повеќето возрасни лица им требаат околу 2,5 литри вода на ден, што е еден милилитар за секоја калорија храна. Сличен совет важи и денес, иако не сите лекари се согласуваат дали да пијат толку многу вода или подобро е да внесете вода во организмот преку разни намирници богати со вода.

Педијатарот Арон Керол истакнува дека најголемиот дел од внесот на вода доаѓа од извори како овошје и зеленчук, пиво, чај и кафе, а научникот Тамара Хју-Батлер вели дека потребната количина на вода зависи од нивото на физичката активност на човекот, телесната тежина и надворешна температура.

Светската здравствена организација советува да се внесат 400 калории за појадок и 600 за ручек и вечера, а разликата може да се надомести со пијалоци и закуски помеѓу оброците, но некои експерти истакнуваат дека внесот на калории не треба да се брои, затоа што секој е различен во тоа колку согорува.

Не повеќе од шест грама сол на ден

Солта е неопходна за здрав нервен систем и одржување на мускулите во движење, но претерувањето го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар.

Упатствата на британската влада велат дека здравите возрасни лица не треба да консумираат повеќе од шест грама на ден, а „Action On Salt“ вели дека повеќето луѓе консумираат 8,1 грам сол на ден, и ако го намалиме тоа за 25 проценти, ќе ги намалиме и мозочните и срцевите удари за 16 проценти.

Здрав индекс на телесна маса (БМИ) е помеѓу 18,5 и 24,9. БМИ се користи за категоризирање на здравјето: Висок или низок БМИ може да биде показател за слаба исхрана, мала активност или висок стрес и се пресметува со делење на тежината во килограми по висина во сантиметри. Опсегот од 18,5 до 24,9 БМИ се смета за здрав, а сè што е под тоа е неухранетост, односно дебелината е над.

Сепак, само БМИ не може да биде одраз на целокупната состојба на телото – ова е поткрепено со примери на професионални спортисти, најчесто боксери и рагбисти, кои поради големата мускулна маса можат да го класифицираат БМИ како дебел, иако немаат многу телесни масти и се потполно здрави.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi