Дали ова може да биде решение за НЕСОНИЦАТА? Нова студија за спиењето

27 август, 2021
ba7694e5059b71c96f7317627932e13bb524266c

Авторите на студијата велат дека аспирациите и целите можат да го намалат ризикот од несоница.

Колку добро спиете во текот на ноќта има многу врска со начинот на кој ги поминувате деновите. Квалитетот на спиењето е поврзан со многу фактори, од диетата и вежбањето до употребата на електронски уреди во текот на денот.

Една нова студија вели дека нешто сосема различно може да игра важна улога.

Луѓето кои имаат силна цел во животот имаат тенденција да спијат подобро во текот на ноќта.

Објавена во списанието „Sleep Science and Practice“, студијата го дефинираше чувството за цел како „да се има аспирации и цели за иднината“. Ова чувство е поврзано со голем број здравствени исходи, вклучително и намален ризик од мозочен удар и подолг живот.

– Толкувањето на нашите наоди е дека лицата со висока цел во животот имаат тенденција да имаат подобро целокупно ментално и физичко здравје – напишаа авторите. Со други зборови, тие спијат подобро затоа што имаат помалку здравствени проблеми што ги одржуваат будни во текот на ноќта, пишува „Real Simple“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi