Дали поголемиот број на антитела обезбедува поголем степен на заштита: Имунолог го даде одговорот

17 март, 2021
danica-cujic-inep-antitela-laboratorija-koronavirus-5-830x0

– Антителата се важен сегмент, но рутинската проверка не е сигурен начин за проверка на заштитата – вели д-р Срѓа Јанковиќ

Имунологот д-р Срѓа Јанковиќ одговори на прашањето како е можно некој да прими втора доза на вакцина против корона вирусот, а по еден месец или дури два, нема антитела.

Тој објасни дека овој процес е за нијанса посложен и дека антителата се добра мерка на заштита и трага дека се појавил имунолошки одговор во организмот, но дека не постои линеарна врска помеѓу бројот на антитела и степенот на заштита

– Не значи дека двојно повеќе антитела штитат двојно повеќе – вели д-р Јанковиќ и додава дека не се сите тестови на антитела исти.

– Не се исти антитела и два различни теста нема да дадат ист резултат. Ова значи дека антителата по болеста се многу слични на оние по вакцинирањето, но има мали разлики што можат да влијаат на резултатот од тестот. Она што е важно е дека 97 проценти од луѓето кои примаат две дози и поминува доволно време, значи три недели колку што се потребни за вакцината да му помогне на организмот да постигне имунолошки одговор, се заштитени, а ризикот од заболување е само 3 проценти.

Кога зборуваме за вакцинирани лица, зборуваме за луѓе кај кои поминале најмалку три недели по втората доза. Ако некој се разболи пред тоа, тогаш тој не е целосно имунизиран – објаснува Јанковиќ.

Според него, веројатноста некој да се разболи по втората доза на вакцината е 3%. Ако некој се разболи на ден, два или пет по приемот на вакцината, тој веќе бил заразен и вакцината не пристигнала на време за да ја поттикне заштитата.

– Тогаш е можно да се очекува ублажена форма на болеста. Сепак, изложеноста на вирусот е исто така важна; ако некое лице вдише поголема количина на вирус, и покрај заштитата, може да се разболи, но нема да добие сериозна клиничка слика – истакнува имунологот.

Јанковиќ додава дека антителата во дијагностиката служат за можност за проверка, но како тест дали некој е заштитен по вакцината или не, тие не се мерило.

– Апелирам дека рутинската проверка на антитела не е начин да се провери дали вакцината работела. Второ, повторувам, можеме да добиеме квантитативно различен резултат на различни тестови, што не значи дека заштитата е помала, ако бројот е помал. Антителата се важен сегмент, но рутинската проверка не е сигурен начин за проверка на заштитата – нагласува д-р Јанковиќ, истакнувајќи дека е потребно да се придржуваме до сите мерки за заштита како да не сме биле вакцинирани.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris