ДАЛИ ПУКАНКИТЕ ДЕБЕЛЕАТ? Луѓето скоро ништо не знаат за нив! КОНЕЧНО го имаме одговорот на прашањето дали тие се добри за нашето здравје или не

1 јули, 2021
1083599_kokice-profimedia_ff

Пуканките се најчестата закуска кога одиме во кино или гледаме филм дома. Иако може да се купат на секој чекор, а секој знае за нив, луѓето не знаат скоро ништо за пуканките.

Постојат бројни дилеми дали пуканките се добри за нашето здравје или всушност дебелеат.

Дали пуканките се здрави?

Пуканките содржат иста количина на антиоксиданти како мусли и други житни култури што повеќето луѓе ги консумираат за појадок, за кои во последниве години има вистинска лудост и кои станаа задолжителен дел од првиот и најважниот оброк во денот.

Пуканки што се прават во микробранова печка без масло и некако, но оние што се продаваат подготвени на улица или оние во кино, не се многу добар избор. Тие обично имаат премногу сол и се полни со заситени масти.

Дали се калорични и дали пуканките дебелеат, зависи само од начинот на нивната подготовка. Доколку, како што рековме, не содржат голема количина сол, пуканките се исклучително здрави.

Особено, тие содржат голема количина на влакна исклучително корисни за човечкото тело. Покрај влакната, пуканките содржат и антиоксиданти кои вообичаено ги содржи пченката, а нивната способност да делуваат на телото се зголемува во процесот на загревање, односно во процесот на подготвување пуканки.

Дали пуканките дебелеат?

Во случај да бидат подготвени на топол воздух и без масло, само малку солени, тие ќе бидат идеални за линијата, сигурно нема да допринесат за вишок килограми, бидејќи калориската вредност на пуканките подготвена на овој начин е 380 калории на 100 грама.

Она што треба да се земе предвид е дека калориската вредност на пуканките значително се зголемува доколку ставите некој додаток на нив.

Пуканките што се продаваат готови честопати содржат путер, масло, шеќер, засладувачи, засилувачи на вкус и ароми кои содржат транс масти и прекумерна количина сол, што е главниот виновник за задржување на водата во организмот. Повеќе вода, повеќе килограми и надуен изглед.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi