Дали сексот е подобар наутро или навечер? Експертите го имаат одговорот

23 јануари, 2021
секс

Многу луѓе замислуваат дека најдобриот секс се случува доцна во ноќта во темно и романтично опкружување, но постојат некои научни причини кои покажуваат колку утринскиот секс може да биде подобар од ноќниот, барем за некои луѓе, пренесува Mindbodygreen.

Не постои најдобро време од денот за секс што важи за секого. Во споредба со ноќниот секс, утринскиот секс за некои е подобар, а за другите полош. Но, физички, може да биде генерално подобро да имате секс наутро, бидејќи телата на многу луѓе имаат поголемо ниво на тестостерон и естроген на почетокот на денот, два хормони кои влијаат на желбата. Ова значи дека можеби сте подобро расположени и потенцијално поспособни да задоволите секс наутро.

Нивото на тестостерон кај мажите се надополнува преку ноќ и со тоа има тенденција да биде највисоко наутро, а најниско навечер. Тестостеронот игра клучна улога во сексуалното функционирање на мажите, помагајќи им и со ерекција и со чувство на мотивација за секс. Зголемените нивоа на тестостерон наутро можат да обезбедат зголемено либидо, подобрена возбуда и подобра ерекција.

Слично на тоа, естрогенот е поврзан со женска сексуална желба, а овие хормони исто така имаат тенденција да бидат повисоки наутро. Понатаму, жените имаат и зголемување на протокот на крв во вагината за време на спиењето, како и оток и подмачкување на вагината. Ова значи дека најверојатно ќе се разбудат со веќе подготвени тела за секс. А поголем проток на крв може да значи поголема чувствителност и задоволство.

Друга причина зошто утринскиот секс може да биде подобар од сексот навечер? Енергија. На самиот почеток на денот имате најмногу енергија, што значи дека би можеле да бидете поподготвени и поспособни за секс.

Многу луѓе се чувствуваат истоштено на крајот од денот, што значи дека не сакаат допир или стимулација. Можеби ќе треба повеќе напор да се вратите на вистинскиот начин на размислување за сексот. Оваа исцрпеност и замор може да доведе до занемарување и избегнување на сексуалниот живот.

Сепак, постојат и други причини зошто некои луѓе претпочитаат секс навечер наместо наутро. Утрото може да изгледа како зафатено време за многу луѓе, кога вашиот ум е презаситен од размислување за сите работи што треба да се направат тој ден и кога често брзате да работите. Стресот може да ја отежни возбудата, па затоа ако утрата честопати ве стресат, можеби не е најдобро време за секс.

Од друга страна, вечерите можат да бидат кога ќе ги завршите сите обврски во текот на денот и ќе се чувствувате способни да се опуштите, што може да го олесни уживањето во сексот. Некои луѓе исто така може да бидат несигурни во врска со сексот наутро затоа што има повеќе светлина, помалку шминка и потенцијално непријатни мириси. Лошото размислување за вашето тело всушност може да му наштети на сексот, вклучувајќи го отежнува возбудувањето и оргазмот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris