Дали сте почетник во секси играта со врзување? Што е „bondage“ и како функционира и… баш е возбудливо!

7 март, 2021
Screenshot_3

Што е bondage? Буквално преведено, англискиот поим bondageзначи, меѓу другото: ропство, врзување, недостаток на слобода… Во суштината, bondage главно се однесува на моќ – доминација и потчинување, контрола и зависност, сопственост. Сексуалните партнери играат улоги во кои едниот го презема покорниот дел, а другиот доминантниот, а слободата на движење е ограничена со приврзаност.

Што се случува потоа? Едноставно: кај личноста која е врзана, лажната беспомошност обично предизвикува инстинктивен страв кој, тесно поврзан со возбудата, има ефект на зголемување на задоволството. Од друга страна, доминантната личност доживува наплив на моќ, што исто така прилично пали многу луѓе – и така обично и двајцата имаат корист. Интересно! Жените се најмногу заинтересирани за овие „пожестоки“ секси игри

Bondage : кој го прави тоа?

Во грдото и сиво минато, ропството и другите форми на BDSM (англиска кратенка за ропство-доминација-садомазохизам) се сметаа за изопачени и само разговорот за нив веќе беше табу. Во меѓувреме, а не подоцна од успешниот филм „Педесет нијанси сиво“ според романот на Е. Л. Џејмс, повеќето луѓе се поотворени и љубопитни за игрите со ропство. Вистина е дека нема значајни податоци што ни кажуваат колку е широко распространето ропството во спалните соби во нашиот свет (во некои студии е 5, во други 25, а во други повеќе од 30 проценти). Но, во истражувањето на сексуалните фантазии, практиките на BDSM и игрите за моќ редовно се рангираат во топ 5.

Во принцип, секој што го сака и е љубопитен, може и треба да експериментира со ропството. Идеално, ваквите експерименти можат:

• да внесат разновидност во сексуалниот живот во рамките на врската и со тоа да ја освежат врската,

• решавање на блокади и проблеми со оргазам,

• зајакнување на самодовербата,

• стимулирање на повеќе оргазми,

• откривање склоности и придонесува за самооткривање

Во најлош случај, ќе го сметате за глупаво и никогаш повеќе нема да го правите тоа.

Bondage: совети за почетници

Опсегот на начини на врзување се движи од зглобовите, врзани за рамката на креветот со плишани лисици, до телото врзано со кожен ремен. За почетниците, секако има смисла да се задржат ограничувањата на движењето во рамките и под контрола и да се користат нежни алатки и материјали за врзување што се пријатни на допир. Ако е забавно и сакате повеќе, секогаш можете да го зголемите интензитетот и драматичноста.

Во секој случај, во Bondage, како и во сите практики на BDSM, треба да се следат неколку правила за никој да не повреди – на крајот на краиштата, за сексот важи истото правило како и во другите области од животот: безбедноста е на прво место! Еве ги најважните правила за Bondage кога станува збор за безбедноста.

via GIPHY

1. Доверба

Без разлика дали го правите тоа со партнер, пријател или професионалец, меѓусебната доверба е клучна во Bondage! Во спротивно, наместо страст, стравот може да прерасне во паника, а сексуално искуство наместо возбудливо, во најлош случај, трауматско искуство.

2. Јасна поделба на улогите

Во принцип, улогите во ропството можат да се менуваат по своја волја, но за секој поединечен „чин“ мора да биде јасно кој што учествува – недостаток на јасност лесно може да доведе до недоразбирање, кавга или борба за моќ. Повеќето луѓе имаат една улога што ги возбудува повеќе од друга. Sploshing: сексуален тренд кој можеби навистина ви се допаѓа

3. Желби, забрани, ограничувања

Пред да започнете, дефинитивно треба да разговарате за вашите ограничувања и преференции. Затегнете ги врвките цврсто или претпочитате да ги оставате малку полабави? Во која положба можете да издржите доволно долго без да почнете да чувствувате пецкање (во погрешни делови од вашето тело)? Ако воопшто немате искуство, можете да го тестирате сето тоа пред да започнете со работа.

4. Безбеден збор

Договорете се за сигнален збор (кој може да биде кој било, како што е „врата“ или „куќа“. Немајте поим поврзан со секс што во спротивно би можеле да го користите или да бидете предолг) што му кажува на другото лице веднаш да запре и да играта е веднаш завршена или прекината. Бидејќи практиките на BDSM, како Bondage, никогаш не можат да бидат без игра на улоги, нормалната комуникација како „ве молиме запрете“ или „повредите“ значи дека сексуалниот партнер ќе го замени со дел од улогата и ќе продолжи. За да го избегнете тој ризик и да не мора постојано да прашувате или да размислувате што е реално и што дејствува – излезете со сигурен збор.

via GIPHY

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi