Дали сте пробале флуиден секс? Со него, сите граници исчезнуваат!

22 март, 2021
рраз

Флуиден секс е кога партнерите ќе решат дека нема да има никакви препреки за време на сексот, вели сексологот Марла Рене Стјуарт.

Кога партнерите се одлучуваат за ваков секс, тоа значи откажување од кондоми и други видови превентивни бариери за време на орален, анален и вагинален секс и каков било сексуален контакт. Исто така, може да значи дека партнерите избираат да споделуваат сексуални играчки без ограничувања. Бидејќи разменувате телесни течности како што се секрети, сперма, ејакулати и крв или плунка, сексот со течности ги зголемува шансите за бременост и сексуално преносливи инфекции.

Зошто луѓето избираат да го сторат тоа?
Луѓето избираат флуиден сексуален однос од неколку причини, вели Стјуарт, вклучително и обид за забременување или едноставно претпочитаат чувство на секс без бариери.

Ова честопати може да ги натера да се чувствуваат по поврзано и поинтимно, вели сексуалниот терапевт, др. Enени Скајлер.

„За двојка што чека да се впушти во флуидна сексуална врска, тоа може да значи и поголемо чувство на посветеност кон врската“, вели Скајлер.

Дали флуидниот секс се разликува од незаштитениот секс?
Во пракса, нема никаква разлика, вели Скајлер. Она што ги дели овие двајца се конотацијата и намерата. Наместо партнерите едноставно да не се занимаваат со побезбедни сексуални практики или да заборават да користат заштита тука и таму, течниот сексуален однос е експлицитен избор на сексуални партнери да ги споделуваат телесните течности едни со други за време на сексот.

24sata

Обично незаштитениот секс е само еден вид на секојдневно еротско искуство без бариери, без комуникација и намера да го сторите тоа за некоја цел. Без разлика дали причината е да бидеме повеќе поврзани или сакаме да имаме поголема сензација, блискост или посветеност – вели Скајлер.

Освен намерно отстранување на бариерата, Скајлер вели дека постои уште една разлика во начинот на комуникација за тоа.

Кога луѓето толку многу се обидуваат да го наречат флуидна врска, тогаш тие имаат термин за кој концептот е веќе свесен, што значи дека веројатно сакаат да му пристапат одговорно – вели тој.

Може ли флуидната врска да биде безбедна?
Апсолутно е можно безбедно да истражите флуидна врска, без разлика дали имате еден или повеќе партнери, а Скајлер вели дека сè се сведува на вашите намери и планови во врска со тестирање, спречување и лекување на сексуално преносливи болести, како и спречување на несакана бременост.

Лесно е да се споредат тестовите за сексуално преносливи болести, вели Стјуарт, со отворени и транспарентни разговори за сексуална ексклузивност.

Флуиден секс во моногамна врска

„Многу моногамни луѓе имаат тенденција да истражуваат флуидна врска како начин да ја продлабочат довербата околу верноста и да почувствуваат дека уште повеќе ќе ги зближи“, изјави Стјуарт.

Исто така е важно да се признае дека сè уште постои потенцијал за пренесување на сексуално преносливи болести ако еден партнер изневери или има недијагностицирани болести. Додека имате искрен дијалог за тоа што значи за вас и вашиот партнер да бидете моногамни во течна врска, не треба да има никаков проблем и да разговарате за тоа како ќе работите за да се заштитите едни од други од сексуално преносливи болести и несакана бременост.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris