Дали сте знаеле дека постои СИВА СЕКСУАЛНОСТ? Ви донесуваме 5 индикатори кои може да укажуваат на овој феномен!

15 август, 2021
272019_profimedia0456855036_ff

Сивата сексуалност е зона во која луѓето се помеѓу две крајности, односно помеѓу асексуални луѓе и луѓе со нормална сексуалност, кои се нарекуваат и алосексуалци. Под поимот сиво-сексуални луѓе, сакаме да нагласиме дека постои средина, односно сив дел што им припаѓа нив.

Најчесто, луѓето кои се сивосексуални се поблиску до асексуалноста, но тоа не е нужно така. Она што е важно да се напомене е дека ниту една манифестација на овој тип на сексуалност не е иста, бидејќи сите луѓе се различни во тој контекст.

Овој тип на сексуалност го разликуваме од либидото, кое е познато и како сексуален нагон, што ја претставува потребата да се чувствува задоволство, а сексуалната привлечност е поврзана со личност која станува привлечна за нас и предизвикува желба за секс, што подразбира дека сивосексуалците можат да имаат изразено либидо.

Сиво-сексуалното однесување најчесто се изразува преку следниве однесувања:

  • не ѝ даваат значење на сексуалната привлечност при изборот на партнер
  • сексот не им е толку важен како и за остатокот од популацијата
  • понекогаш чувствуваат сексуална привлечност
  • тие чувствуваат сексуална привлечност само во одредени околности
  • покажувањето љубов често се рефлектира во гушкање, зборување итн.

Се разбира, овие форми на однесување не се манифестираат на ист начин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi