ДАЛИ ЖЕНИТЕ САКААТ ПОВЕЌЕ? Психолозите откриваат кој посилно се заљубува, кој повеќе пати и кој повеќе дава!

12 април, 2021
410650_ljubav1_f

Отсекогаш се зборувало дека мажите се од Марс, а жените од Венера – што американскиот психолог Џон Греј мудро го користел за титулата бестселер – па оттука и вечните разлики, недоразбирања и судири. Кој повеќе сака, кој повеќе се заљубува, кој повеќе страда, кој повеќе дава? Жените би рекле дека нивната љубов, грижа и потреба од блискост е поголема, бидејќи тие се поочигледни, мажите имаат доволно доказ за љубовта дека се во врска / брак. Како да се помири навидум непомирливото и да се прифати фактот дека половите по природа на нештата мора да бидат различни, објаснува Марија Бенин, клинички психолог и психотерапевт.

Сличности и разлики

Жените обично имаат поплака дека мажите не слушаат што зборуваат. Најчестата поплака што ја имаат мажите во врска со жените е дека тие постојано се обидуваат да ги променат, смета нашиот соговорник.

Кој страда повеќе по раскинувањето?

Иако некои истражувања покажуваат дека на мажите им е многу потешко да издржат раскинувања или разводи и да страдаат подолго, тоа не е навистина точно, тврди Марија.

„Мажите чувствуваат, сакаат, страдаат, тагуваат и се радуваат со ист интензитет како и жените, само што тоа не го покажуваат толку јасно, а колку долго и тешко ќе страдаме по раскинувањето зависи од нашите ментални капацитети, односно од тоа колку сме подготвени да прифатиме одредени негативни настани и да продолжиме понатаму. Исто така, стравот од блискост е подеднакво изразен и кај двата пола. И мажите и жените некогаш биле одбиени од нивните партнери откако им ги довериле своите чувства“ – вели психотерапевтот.

„Јасно е дека жените почесто зборуваат за своите емоции. Жените имаат тенденција да зборуваат за себе и за своите емоции, честопати отворено за врската. Ова е еден од начините на кои тие градат врска. Мажите не треба да зборуваат за тоа одделно, бидејќи тие ја задоволуваат нивната потреба за интимност со нивното физичко присуство. Затоа им е тешко да разберат зошто нивната партнерка не е сигурна дека се грижат доволно за неа ако се до неа“ – смета Марија Бенин.

За мажите, акциите се исто така поважни од изразувањето емоции…

„Во врските, на мажите им е тешко да читаат „меѓу редови“ и се многу поспецифични од жените. Тие едноставно го кажуваат она што го мислат, без скриени пораки. Кога решаваат проблем, тие не се занимаваат со детали и емоции, па затоа нивните решенија се попрактични. Жените комуницираат полесно, подобро ги читаат знаците на невербална комуникација и имаат поизразена способност да сочувствуваат“ – нагласува Марија.

Марс и Венера

Научниците ги објаснуваат овие разлики со различните ефекти на хормоните и физиолошките разлики во телото и мозокот, а психолозите тврдат дека исто така имаат големо влијание социјалните околности, начинот на воспитување, околината и предрасудите. Го прашуваме нашиот соговорник како да ги помириме Марс и Венера и да преживееме во врска.

„Важно е да се знаат и разберат разликите. Една од најголемите разлики помеѓу жените и мажите е во начинот на кој тие се справуваат со проблемите. Мажите стануваат крајно фокусирани на проблемот и се повлекуваат во себе. Во тој момент, тој има различни потреби од жената – се чувствува подобро решавајќи ги насобраните тешкотии, додека за неа е важно да зборува за нејзините тешкотии“ – објаснува нашиот соговорник.

Мажите треба да запомнат дека жените зборуваат за своите тешкотии за да станат поблиски, без нужно да бараат изнаоѓање решенија. Психологот Џон Греј тврди дека посилниот пол е мотивиран и овластен кога чувствува дека некому му е потребен, а жените се мотивирани и овластени кога ќе почувствуваат дека некој се грижи за нив.

„Многу важна стратегија за надминување на споменатите разлики е развој и негување на отворена комуникација помеѓу партнерите. Значи, никој не чита ничиј ум и ништо не се зема здраво за готово. Ако инсистирате на искреност, важно е да имате „стомак“ за да го прифатите сето тоа. Во спротивно, поради вашата избрзана и непромислена реакција, другата личност може да престане со отворената комуникација, со цел да избегне дискусија“ – предупредува Марија.

Љубовта има различни компоненти, затоа е толку сложена и невозможно е да се измери кој повеќе сака.

  • Габриел Гарсија Маркез рече: „Само затоа што некој не те сака како што ти би сакал, не значи дека не те сака целото негово битие“.

Жените ги сакаат своите партнери исто како што ги сакаат тие нив. Не секој може да сака на на ист начин, бидејќи тоа зависи од нашиот однос со нашите родители, влијанието на културните и социјалните норми, итн. Едно е сигурно: самоуверена и успешна личност треба да биде независна, да се потпира повеќе на себе, да се стреми да се гради како личност и тоа да го сподели со својот партнер – вели психотерапевтот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi