Дали знаете дека за време на короната оваа билка мора да ја имате во станот? Еве и зошто!

8 април, 2021
429648_e34c834ffb049ea2600a0d8fb833382fb563a620_f

Тоа е антуриум, магично растение кое обично им се дава на луѓето кои се во депресивна состојба. Очигледно, експертите веруваат дека само гледањето во неа може да се смири и да го врати расположението.

Бидејќи депресијата ги зафати луѓето за време на пандемијата, пожелно е ова растение да биде во ваша близина.

Многу луѓе го нарекуваат „црвена капа“.

Се дава и на луѓе на кои им требаат пари. Меѓутоа, ако се даде со чисто срце на луѓето на кои им е потребна помош и растението се исуши – според фенг шуи, проблемот е во нив и итно треба да се променат!

Антуриумот е зимзелена билка, бидејќи лисјата секогаш остануваат зелени. Бидејќи е тропско растение, има потреба од топлина, особено во времето на цветање кога не смее да биде под 20 степени. За време на мирување, температурата не смее да биде пониска од 15 степени.

Цветовите растат во пазувите на секој нов лист, а нивниот изглед е радост за сите членови на домаќинството. Цветот трае пет до шест месеци. Ова растение сака светлина, но не и директна сончева светлина, бидејќи може да добие „изгореници“ на лисјата.

Почвата мора да биде лесна, лабава и плодна и идеална е ако има мов и тресет. Се храни само за време на вегетацијата, двапати месечно, со ѓубриво што е органско и растворливо во вода. Антуриумот се пресадува на секои две или три години, а бидејќи има плиток корен, садот не мора да биде голем. Сепак, најважно е да има добра дренажа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris