ДАНСКАТА ДИЕТА Е РЕЖИМ НА ИСХРАНА КОЈ РЕШАВА СЀ: Трае само 13 дена, а слабеете со месеци потоа!

9 јуни, 2021
228405_shutterstock-298423388_ls

Дали сакате да јадете зеленчук и дали сакате предизвици? Ако се подготвите за најголемиот предизвик кога станува збор за исхраната, бидејќи данската диета е една од најтешките диети што можете да ја испробате. Но, се исплати, бидејќи ќе губите тежина со месеци или дури една година по диетата.

Факт е дека оваа диета го менува начинот на согорување на маснотиите и помага да се ослободиме од вишокот маснотии од телото, а со тоа и од вишокот тежина. На оваа диета, може да изгубите од 7 до неверојатни 20 килограми – сето тоа зависи од моменталната тежина.

Пред да понудиме мени, препорачуваме да се консултирате со вашиот лекар пред да одлучите да ја испробате оваа строга диета. Овој вид диета не е за секого и не секој може да го издржи, па затоа ако имате сериозни здравствени проблеми, најдобро е да ја прескокнете.

Која е данската диета?

Ова е исклучително строга диета која трае 13 дена, за кое време не е дозволено да внесувате повеќе од 600 калории на ден. Затоа, не се препорачува ако страдате од какви било хронични заболувања или генерално имате послабо тело.

Но, не постои подобар начин да изгубите 5 килограми или повеќе за две недели. Најдобро од сè, слабеењето продолжува по завршувањето на диетата токму затоа што сте го смениле начинот на обработка на маснотиите во вашето тело.

Данската диета бара што е можно помалку маснотии, но високо ниво на растителни влакна и протеини. Во таа смисла, ова е слично по намена со диета без јаглени хидрати.

Додека сте на оваа диета, треба да земате витамински додатоци за да добивате доволно хранливи материи на дневна основа. За време на диетата не е дозволено да се консумира било каков вид на алкохол или што било зготвено во масло. Се препорачува да се пијат најмалку два литра вода на ден.

Некои од несаканите ефекти се вртоглавица, гадење, постојано чувство на глад и слабост.

Ако одлучите да ја прекинете оваа диета пред крајот на диетата, не се препорачува да ја испробате во следните 6 месеци. И, ако издржите до крај, односно сите 13 дена, не повторувајте ја диетата во следните две години.

Како работи оваа диета?

Покрај фактот дека данската диета ќе ви помогне да изгубите голема количина тежина за краток временски период, таа го забрзува метаболизмот на долг рок.

Затоа, ќе ги почувствувате ефектите од слабеењето долго откако ќе ја завршите диетата и ќе продолжите да јадете нормално. Затоа се вели дека оваа диета се исплати за секој што сака да изгуби поголема количина килограми за краток временски период.

Но, да изгубите толку многу килограми за толку краток временски период не е добро за организмот, затоа добро размислете пред да се одлучите за оваа диета.

Мени за данска диета

Скоро секој ден јадеме данска салата, која не е како салатите на кои сме навикнале, нема прелив, туку само зеленчук. Ќе ви требаат следниве состојки:

  • еден килограм зелка,
  • еден килограм моркови,
  • една црвена пиперка,
  • една зелена пиперка,
  • околу 300 грама праз.

Излупете ги, изрендајте и исечкајте ги ситно сите состојки. Во салатата додадете 1 децилитар масло, половина литар јаболков оцет, половина лажичка сол и половина лажичка шеќер.

Оваа количина салата ќе ви биде доволна 7 дена, па дистрибуирајте ја за време на различни оброци. Не јадете салата кога не е нагласено во менито.

Прв ден

Појадок: Чаша црно кафе и коцка шеќер,
Ручек: Две тврдо варени јајца, 100 грама варен спанаќ и еден исечен домат,
Вечера: Еден бифтек од говедско месо (до 250 грама) и 150 грама данска салата.

Втор ден

Појадок: Чаша црно кафе и коцка шеќер,
Ручек: Едно парче шунка и 2 децилитри грчки јогурт,
Вечера: Бифтек од говедско месо – 250 грама и 150 грама данска салата.

Трет ден

Појадок: Шолја црно кафе, коцка шеќер и парче интегрален тост
Ручек: Две тврдо варени јајца, до 100 грама шунка и данска салата
Вечера: 100 грама варен целер, спанаќ, еден домат и на крај еден портокал (или јаболко, круша).

Четврти ден

Појадок: Како и претходниот ден – шолја црно кафе, коцка шеќер и интегрален тост,
Ручек: Една чаша јогурт со малку маснотии и исцеден сок од портокал
Вечера: Едно варено јајце, рендан морков и 25 грама свежо сирење.

Петти ден

Појадок: Еден рендан морков прелиен со сок од лимон,
Ручек: До 250 грама риба печена во фолија со малку маслиново масло прелиена со сок од лимон.
Вечера: До 230 грама говедско бифтек со 150 грама данска салата и чаша варен целер.

Шести ден

Појадок: Една шолја црно кафе, со коцка шеќер и парче интегрален тост
Ручек: Еден рендан морков и две тврдо варени јајца
Вечера: 250 грама пилешко на скара или варено, данска салата.

Седми ден

Појадок: Чаша чај без шеќер (можете да изберете помеѓу зелен, бел или жолт чај)
Ручек: Нема ручек денес
Вечера: Јагнешко месо исецкано до 250 грама со маслиново масло и лимон. До 300 грама овошје по ваш избор.

Осми ден

Појадок: Појадокот е нормален – една чаша црно кафе, коцка шеќер и парче тост од интегрално брашно
Ручек: 150 грама шунка, две варени јајца и данска салата или изматени јајца со шунка со две јајца и данска салата
Вечера: Шолја варен целер, или спанаќ, еден домат и едно парче овошје по ваш избор.

Деветти ден

Појадок: Една шолја црно кафе и коцка шеќер – денес нема тост
Ручек: До 200 грама шунка и една чаша јогурт со малку маснотии
Вечера: До 250 грама стек од говедско месо, данска салата и до 300 грама овошје по ваш избор.

Десетти ден

Појадок: Чаша црно кафе, коцка шеќер и парче интегрален тост,
Ручек: Две тврдо варени јајца, до 100 грама сечкана шунка и данска салата
Вечера: Чаша варен целер, еден домат и едно парче овошје.

Единаесетти ден

Појадок: Една шолја црно кафе, коцка шеќер и парче интегрален тост
Ручек: Околу 250 грама печена риба по ваш избор над која треба да исцедите сок од половина лимон
Вечера: тврдо варено јајце, рендан морков и 25 грама сирење.

Дванаесетти ден

Појадок: Еден голем рендан морков со сок од лимон
Ручек: Една чаша грчки јогурт и половина литар до литар исцеден портокал
Вечера: Данска салата, 230 грама телешки стек и варен целер.

Тринаесетти ден

Појадок: Една шолја црно кафе со коцка шеќер и едно парче тост
Ручек: Две тврдо варени јајца и еден поголем варен морков.
Вечера: 250 грама пилешко на скара без масло и данска салата (150гр).

Го достигнавте крајот на данската диета, една од најригорозните диети, што многу нутриционисти ја критикуваат. Некои луѓе не ја препорачуваат затоа што е премногу ригорозна и затоа што додавате премногу малку калории и премалку хранливи материи во текот на денот за да добиете доволно калории во текот на денот.

Но, она што е сигурно е дека ќе изгубите тежина на оваа диета, па можете да ја пробате ако тоа е вашата цел. Сепак, слушајте го сопственото тело, ако забележите дека не можете да издржите, подобро е да се откажете отколку да се присилувате.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi