Делуваат на телото исто како бел лук: Ова се три моќни природни антибиотици!

28 септември, 2021
410628_med-i-ruzmarin_f

Антибиотските ефекти на лукот се познати уште од античко време, а покрај него, постојат и други природни лекови кои помагаат при разни болести како настинка, грип, забоболка, разни респираторни инфекции.

Покрај лукот, најмоќните природни антибиотици што треба да ги има во домашна аптека се медот, чајното дрво и жалфија и мајчина душица. Имаат позитивен ефект врз имунитетот и помагаат при разни болести како настинка, грип, забоболки и разни респираторни инфекции.

Познато е дека медот има антимикробни својства. Исто така, одлично е за лекување на воспаление на дишните патишта, но и за превивање на рани. Медот содржи органски киселини, минерали во трагови, антимикробни соединенија, витамини Ц, А и бета-каротин, како и сите минерали од Б-комплексот.

Покрај тоа, медот содржи висока концентрација на водород пероксид и мравја киселина, кои имаат антибактериски својства.

Чајно дрво

Етеричното масло од ова растение има и антибактериско дејство. Помага при атлетско стапало, габични инфекции на ноктите, херпес, сите воспаленија на кожата, вклучувајќи акни, рани и изгореници, како и во третманот на тврди и болни чирови. Исто така, есенцијалното масло од чајно дрво е одлично во отстранување на првутот.

Сепак, за разлика од другите природни антибиотици, чајното дрво никогаш не треба да се зема орално, бидејќи може да предизвика сериозни несакани ефекти, а кога се нанесува на кожата, треба да се разреди затоа што може да предизвика алергиска реакција, бидејќи е многу силно.

Жалфија и мајчина душица

И двете од овие билки имаат силни антисептички ефекти и најчесто се користат за болки во грлото, вклучително и бактериска ангина. Исто така, може да се земаат орално за воспаление на горниот и долниот респираторен тракт, а за воспаление на кожата, се применуваат надворешно.

Жалфијата се препорачува како течност за плакнење на воспалени непца, а помага и при појава на херпес, додека мајчина душица е одличен лек за кашлица, бидејќи го стимулира кашлањето при продуктивни кашлања, и ја смирува сувата кашлица.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris