Девојка (25) плачела КРВАВИ СОЛЗИ за време на менструацијата! Еве како може да се случи тоа!

27 март, 2021
profimedia-0102893294

Иако е редок случај, не е и осамен.

Иако е исклучително ретко, за време на менструацијата, може да крварите и од други делови на телото, како што се носот, кожата и брадавиците.

Нов случај, објавен во „British Medical Journal“, проучувал девојка од Индија (25), која побарала медицинска помош, откако забележала дека плаче црвени солзи.

Жената страдала од хемолакрија – физичка состојба кога солзите на една личност се мешат со крв, и не ѝ било прв пат да ѝ се случи вакво нешто. Пред да побара помош, и се случило истото еден месец порано. И двата пати имала менструација.

Според извештајот, жената немала повреди на окото. Офталмологот ја прегледал и заклучил дека нема никакви проблеми и дека сè е нормално со очите. Исто така, ушите, носот, грлото, но и гинеколошкиот преглед не покажале никакви абнормалности.

Кога ги отфрлија сомнежите за какви било други состојби што може да предизвикаат хемолакрија, лекарите заклучија дека нејзините крвави солзи се резултат на менструацијата и ѝ дијагностицирале викаријална менструација на очите (ВМК).

– Кај нашиот пациент, фактот дека крварењето на окото било периодично и се случувало само за време на менструацијата, од двете очи, довело до сомневање дека станува збор за непостојано менструално крварење – се наведува во извештајот.

Викар менструалното крварење е циклично крварење од кој било дел од телото, освен гениталиите, за време на менструацијата и може да се појави од носот, ушите, кожата, цревата, белите дробови, брадавиците и на други места. Откако на пациентката ќе и дијагностицираат менструација на окуларната викарија, може да се користи хормонска терапија (како апчиња за контрацепција) за контрола на крварењето. Како што дополнително се наведува во извештајот, ваквите случаи се случуваат помеѓу третата и четвртата декада од животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris