ДИЕТИ ОД КОИ ВСУШНОСТ СЕ ДЕБЕЛЕЕМЕ: Како да знаеме што да избегнеме кога сакаме да ослабеме?

13 мај, 2021
Dijeta

Ако сте од луѓето кои сметаат дека е доволно да изберете една хит протеинска диета од Гугл без гладување и да ја доведете линијата во ред за кратко време, грешите! Имено, зад многу режими на исхрана се се кријат квази-експерти, кои можат да направат повеќе штета отколку добро. Затоа е добро да се знае која диета всушност здебелува наместо да губи тежина.

Проф. Д-р Јагода Јорга, субспецијалистички диетален терапевт, ги откри стапиците на популарните брзи диети.

Секогаш има многу проблеми со диетите, но се чини дека е најважно – како да знаете од што да се држите настрана кога барате правилна диета.

„За почеток, не користете диета што ги елиминира целите групи на храна или хранливи материи, на пример, диета без млечни производи, без јаглехидрати, без житарки. Сите диети кои имаат недостаток на една работа, а прекумерно нешто друго прават двојна штета и не треба да се применуваат повеќе од две недели со цел да се намали штетата “, вели проф. Д-р Јагода Јорга за nova.rs.

Меѓу ваквите диети се и диетата на ООН, кето, Аткинсон. Сепак, сите тие се многу популарни, па затоа привлекуваат милиони низ целиот свет.

dijeta

„Протеините даваат чувство на ситост, имаат одличен термички ефект, трошат над 25 проценти калории за сопствен метаболизам, а некои ги нарекуваат негативни калории. Јас сум полн и слаб сум. Луѓето се чувствуваат одлично, иако, на пример, немаат витамин Ц, калциум. Проблемот е што тие ќе ги видат последиците само подоцна, на пример, за 20 години кога ќе се појави остеопороза. „Каква штета ќе предизвика ваквата диета зависи од возраста, од резервите на она што организмот треба да го консумира затоа што не внесуваме храна“, вели д-р Јорга.

Дека оваа штета не мора да достигне до нас само во подоцнежните години е пример за контроверзниот случај на диетата на Дукан. Имено, Пјер Дукан, француски лекар и нутриционист, ги полуде и познати и непознати луѓе ширум светот со својата книга во која ветува резултати за релативно краток временски период и стабилизирање на посакуваната тежина на долг рок. Сепак, Дукан ја изгуби лиценцата за лекар во Франција пред неколку години, бидејќи неговата диета имаше многу сериозни компликации кај адолесцентите во врска со запирање на растот и развојот.

hrana

Веста покажа колку е важно нутриционистичката терапија да се регулира на вистински начин со цел да се спречат потенцијални сериозни штети на здравјето, но дека треба јасно да се оддели дали диетата има ефект или не, односно дали по неа ќе нема да остане ништо од витката линија.

„Иако целта на сите овие диети е да се намали внесот на калории затоа што тоа е единствениот начин на слабеење, сите диети со нискокалорично потекло, дури и најдобрите, водат до пад на метаболизмот. По нив, почнуваме да се здебелуваме повеќе од она што што сме биле. И тоа е колку брзите диети го тренираат организмот за побрзо гоење “, предупредува лекарот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi