Доколку се двоумите, оваа информација може да ви помогне да одлучите: Еве кои вакцини се НАЈПОПУЛАРНИ

5 март, 2021
vakcinacija-sajam-fot-Vladimir-Milovanovic-6-1536x1024

Се повеќе граѓани се одлучуваат да се вакцинираат против коранавирусот

Руската вакцина против Корона вирусот „Спутник В“ (Sputnik V) го достигна второто место меѓу вакцините против Ковид-19 во Светот по бројот на земји во кои е одобрена, надминувајќи ја „Фајзер“, објавено е на официјалниот профил на руската вакцина на Twitter.

– „Спутник В“ е втора најпопуларна вакцина против коронавирусот според бројот на одобренија издадени од регулаторите. Ви благодариме за довербата! – напишаа креаторите на руската вакцина.

Светски лидер меѓу вакцините според бројот на одобренија е вакцината на британската компанија „АстраЗенека“, која досега е регистрирана во 49 земји.

Следува „Спутник В“, одобрена во 45 земји со вкупно население од над 1,2 милијарди луѓе. На трето место е вакцината на американската компанија „Фајзер“, која е регистрирана во 43 земји. Потоа следат трите кинески вакцини – „Синофарм“ (18 земји), „Синовак“ (16) и „КанСино“ (четири земји). На осмото место е вакцината „Џонсон и Џонсон“, која досега е одобрена од четири земји.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris