ДОКТОРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Пред да ја примите ВАКЦИНАТА, не смеете да ги земате овие две намирници, додека некои се строго задолжителни!

17 март, 2021
вак

Најчестите несакани ефекти на вакцината се; болка во раката (во која е дадена вакцината), треска во траење од еден до неколку дена, болка во коските …

Сите четири вакцини што се достапни во светот се даваат во две дози, а ефикасноста при создавање заштита од коронавирус и периодот потребен за развој на антитела варира во зависност од видот на вакцината, Pfizer-Biontek работи најбрзо, а кинеската најдолго – шест недели.

Експертите исто така истакнуваат дека е потребно да се избегне прекумерен физички напор пред и по вакцинацијата, да се јаде здраво и да не се изложува на стрес.

И, дали има храна што треба да се избегнува пред вакцинацијата?

Сите светски експерти забележуваат дека оваа храна треба да се избегнува:

  1. Алкохол

Алкохолот може да предизвика алергиски реакции и да го ослаби имунитетот. Истражувањата покажаа дека вишокот алкохол го намалува бројот на периферни Т-клетки, ја нарушува рамнотежата помеѓу различните видови на овие клетки и влијае на нивното активирање. Исто така, може да предизвика губење на периферни Б-клетки, кои сите го зголемуваат ризикот од инфекции (на пр. Пневмонија, ХИВ инфекција, вирус на хепатит Ц и инфекција со туберкулоза) и може да ја нарушат улогата на самата вакцина – производство на антитела кои се борат против инфекции.

  1. Алергиска храна

Луѓето склони кон алергиски реакции треба да избегнуваат алергиска храна пред вакцинацијата. Овие намирници кои го зголемуваат производството на хистамин вклучуваат: јагоди, чоколадо, пушено месо, агруми, „мувлосани“ сини сирења. Оваа храна ги иритира мембраните на мастоцитите, што може да предизвика алергиска реакција за време на вакцинацијата.

Alkohol

И еве што се препорачува …

  1. Вода

Пиењето вода пред вакцинацијата е од суштинско значење – дехидрацијата може да влијае на „реакцијата“ на организмот на вакцината.

  1. Додатоци

Витаминот Д го стимулира имунолошкиот одговор за време на вакцинацијата. Студиите покажаа дека нивото на витамин Д е поврзано со подобар серолошки одговор на вакцината против грип кај пациенти со карцином на простата.

Земањето витамин Е четири месеци ги подобрува параметрите на клеточниот имунитет кај здрави стари лица. Овој витамин го подобрува производството на антитела по вакцинирањето против тетанус и хепатитис Б.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris