ДОКТОРКА ПРЕДУПРЕДУВА: Имаме нова категорија на пациенти – го прележале Ковид, а сега се лекуваат од последиците

28 февруари, 2021
52248529_401

Кои се најчестите последици од Ковид-19?

– Има луѓе со оштетување на белите дробови, но и кардиоваскуларни компликации, како што се изолирано воспаление на срцевиот мускул, кое треба дополнително да се следи и третира. И понекогаш со тешки аритмии, како и чести болки во градите. Освен овие пациенти, во текот на овие две недели, сè додека сме во не-ковиден систем, голем број пациенти беа хоспитализирани, прегледани, оперирани, стентови, пејсмејкери, оперирани со тешки фрактури и повреди, оперирани онколошки пациенти. .. Нашата служба за итни случаи е достапна секој ден 24 часа. Патем, во болницата за онкологија во нашата установа немаше чекање, бидејќи во периодот на инфекција на коските, преку нашата дневна болница за онкологија беа реализирани повеќе од 8.500 хоспитализации. Другите пациенти беа упатени во здравствени установи кои не се Ковид установи.

Дали сме веќе во четвртиот бран?

– Ние сме во нова акуцизација на бројот на нови пациенти, како во светот, така и кај нас. Големиот број на нови пациенти зборува за непочитување на препорачаните мерки. Короната не простува грешки.

Дали има крај на ова? Дали повторно ќе живееме нормално?

– Крајот на епидемијата зависи од сите нас. Здравствената служба, државните институции, лекарите, медицинските сестри, сите вработени во ковид системот го дадоа својот максимум да го направат животот што е можно понормален. Меѓутоа, ако секој разбере колку е важно да се дејствува одговорно и да се почитуваат мерките за ставање крај на оваа агонија на короната, се плашам дека и покрај максималните напори направени за да се запре епидемијата, таа нема да запре . Најголемите сојузници на епидемијата се луѓе кои ги кршат епидемиолошките мерки. Сите треба да инсистираме на почитување на овие мерки, па дури и на соодветни казни. Верувам дека како граѓани ќе најдеме сила да ги почитуваме мерките и да направиме максимална вакцинација, бидејќи тоа е единствениот спас. Не треба да се плашиме од вакцините – само вакцинацијата може засекогаш да ја запре короната. Дали повторно ќе живееме како порано – сигурна сум дека ако се обидеме, ќе успееме.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi