Домашен пилинг од морска сол за сјајна кожа: 2 едноставни рецепти кои прават чуда!

21 јули, 2021
SEA-SALT-PEELING-1

Под влијание на разни штетни фактори од околината, како и токсини кои ги внесуваме преку храна, пијалоци и лекови, кожата може да биде преплавена со нечистотии. Морската сол е една од најмоќните состојки од природата што ќе ви помогне да ги исчистите порите на лицето и да се ослободите од токсините на кожата.

Пилинг е козметички третман кој ги отстранува мртвите клетки од горните слоеви на кожата. Покрај пилинг во козметички салони и дерматолошки операции, постојат и други методи кои можете сами да ги пробате.

Солта е природен пилинг кој нежно ги отстранува мртвите клетки од површината на кожата. Исто така, содржи многу минерали, така што ја омекнува кожата.

Измешајте 60 гр морска сол и 50 мл маслиново масло и добро измешајте. Ако сакате, можете да додадете десет капки од омиленото есенцијално масло. Со кружни движења, тријте ја кожата на телото со оваа мешавина додека се туширате и потоа исплакнете ја добро.

Морската сол ја штити и подмладува кожата на лицето, алое вера ја хидрира, додека лавандата е природен антисептик и помага во циркулацијата.

Измешајте 30 гр морска сол, 1 лажица алое вера и 5 капки есенцијално масло од лаванда, и сè измешајте ситно. Бришење на мешавината во кожата со кружни движења. Исплакнете го лицето со млака вода, нежно тапкајте го вишокот вода со крпа и потоа нанесете хидратантна крема на лицето.

Доколку имате сува кожа, правете пилинг еднаш неделно, а доколку имате мрсна кожа, направете пилинг двапати неделно за сјаен изглед.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi