ДОСТА ВИ Е ОД НЕПРОСПИЕНИ НОЌИ? Ви носиме неколку совети за полесен и поудобен сон!

19 септември, 2021
marge-660x450

Сѐ што ни се случува во текот на денот во голема мера влијае на нашиот сон. Колку минути поминуваме надвор, што и кога јадеме, што се случува со нашите хормони, нашите навики, емоции, стрес и мисли – сето тоа влијае на спиењето со кое го завршуваме денот.

1) Престанете да се нарекувате лош спијач

Нашите зборови имаат непосреден физички и ментален ефект врз нас, а ова можете да го видите на дело ако свесно изберете дијаметрално спротивни зборови за да ја опишете истата ситуација. Зборовите што ги избираме ги менуваат нашите чувства, перцепции, хормони и однесувања, вклучувајќи го и спиењето. Нашите зборови ги зајакнуваат нашите мисли – и, пак, ги менуваат нашите чувства.

2) Прифатете го биолошкиот факт дека вашето тело реагира на премногу светлина

Нашето тело е поврзано со светлина и темнина. Во овој случај, јасно е дека екстремно чувствителните клетки на вашите очи помагаат во одржувањето на циклусот на спиење и будење. Оддалечувањето од екранот пред спиење и преминувањето во целосна темнина помага да се зголеми нивото на мелатонин што предизвикува спиење.

3) Намалете ги негативните ефекти од стресот

Стресот е главно нарушување на спиењето одговорно за скоро 50 проценти од сите проблеми со спиењето. За да се балансира хемискиот коктел на телото пред спиење, потребно е да се намалат нивоата на кортизол, кои постојано се зголемуваат со темпото на живот, вознемиреност и прекумерна стимулација на модерниот живот.

4) Запознајте ги сопствените навики – добри и лоши

Лошите навики за спиење, како и сѐ друго, можат систематски да се пресретнат и да се заменат со добри, ако знаете како се формираат во мозокот. Воведување на одредени промени, однесувања и содржини, помага да се прекине автоматското однесување во сон. Отстранете ги знаците на стрес од вашата спална соба (на пример, работа и екрани) и нагласете ги работите што го поттикнуваат спиењето (на пример, мирисите) за да помогнат во одржувањето на новите, посакувани навики за спиење.

5) Слушајте ја скриптата за спиење

Заедничките мисли предизвикуваат верижна реакција која ги менува вашите емоции, хемикалии во вашето тело, однесување, очекувања и сон. Таканареченото „сценарио за спиење“ помага во ова со постепено менување на вообичаените мисли поврзани со спиењето. На некој начин, тој ја користи моќта на зборување за себе и клиничката хипноза, која сѐ повеќе ја истражуваат научниците, невролозите и медицинските лица.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris