Дознајте за нордиската диета: Сигурно и долгорочно губење на тежината, го намалува крвниот притисок и го подобрува здравјето на срцето

12 март, 2021
nordiska ishrana

Во морето од разни диети, не е лесно да се најде вистинската. Оние кои го сфаќаат тоа посериозно и приоѓаат од аспект на краткорочно и долгорочно слабеење, општи придобивки за здравјето и можности за примена , оваа година ја вклучија и помалку познатата нордиска диета

Нордиската исхрана значи здрава, разнообразна храна која е повеќе растителна. Се фокусира на консумирање повеќе зеленчук и овошје, цели зрна наместо рафинирани житарки и органски одгледувани, локални и диви животни што е можно почесто “, објаснува холистичката нутриционистка Марија Марлоу за списанието Вог.

Марлоу додава дека поради нејзиниот фокус на целосна, вистинска храна и високо квалитетни производи од животинско потекло, нордиската диета е слична на палео диетата, но повеќе става акцент на изворите на растителна храна и дивите морски плодови отколку на месото.

Нордиската диета претпочита уловен лосос наместо одгледуван, во природата собрани бобинки наместо одгледувани и јајца, умерено конзумирани, од одгледувани кокошки на пасиште бидејќи „дивата“ храна содржи повеќе хранливи материи и е повкусна.

„Нордиската диета го нагласува готвењето дома и локалното снабдување, што за многумина веројатно не е практично ниту лесно“, вели Марлоу, сугерирајќи им на луѓето да ги прифатат оние принципи на оваа диета што можат.

„Јадете повеќе целосен зеленчук и органски бобинки, елиминирајте ги рафинираните јаглехидрати и преработената храна и изберете највисок квалитет на извори на животински протеини“, вели Марлоу, додека Рефслунд открива дека секогаш има на рака ржан леб, разни житарки како портокал, чиа семе и овес, зелен свеж лиснат и корен зеленчук, јајца, ореви и семиња, слатководна риба, јогурт и сирења.

Истакнато место во нордиската диета заземаат овес, корен зеленчук, мешунки, јогурт од павлака и масло од канола, како и масна риба како лосос и скуша.

Здравствените придобивки од нордиската диета се многубројни , а повеќе студии сугерираат дека го намалува крвниот притисок и го подобрува здравјето на срцето. Исто така, поддржува долгорочно наместо краткорочно губење на тежината, така што тоа е едноставно начин на живот, а не привремен потфат.

Нордиската исхрана не е толку нов феномен, бидејќи луѓето во Данска, Исланд, Норвешка, Финска и Шведска го формираат овој вид диета со векови, но неговиот концепт е неодамна официјализиран и објавен од истражувачи на Универзитетот во Копенхаген во соработка со ресторанот Нома, во Копенхаген кој четири пати ја има освоено титулата најдобар ресторан во светот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris