ЕДНА ЕДНОСТАВНА РАБОТА Е КЛУЧНА ЗА ПОДОЛГ ЖИВОТ: Секој ден го правиме, а не знаеме дека една мала промена ќе направи разлика!

4 април, 2021
Screenshot_65

Една нова научна студија објавена во Британскиот медицински журнал сугерира дека начинот на одење, поточно брзината, е тесно поврзан со должината на нашиот животен век.

Луѓето кои одат бавно имаат поголем ризик да умрат на „млада“ возраст отколку оние кои одат брзо. Студија спроведена на 3.000 луѓе постари од 65 години, во траење од пет години, покажа дека темпото на одење директно влијае на очекуваното траење на животот.

По анализата на податоците добиени од сите учесници во експериментот, недвосмислено беше заклучено дека луѓето кои се движат побавно имаат неколку пати поголем ризик да умрат од срцеви заболувања отколку нивните поенергични врсници. Причината е сосема логична.

Националната здравствена служба (NHS) посочува дека брзото одење е најефективниот третман за дебелина и зајакнување на кардиоваскуларниот систем, а во исто време е и целосно бесплатен. Тие исто така потенцираа дека не е потребно да се поминуваат многу часови пешачење за да се постигнат најдобри резултати.

Дневна прошетка со брзина од 10 минути е доволна за позитивен ефект врз здравјето. Покрај тоа, експертите советуваат 2,5 часа физичка активност неделно, здрава и урамнотежена исхрана, како и откажување од брза храна, пушење и прекумерно внесување алкохол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi