ЕДНА ГРУПА ЛУЃЕ НИКАКО НЕ ТРЕБА ДА ПОЈАДУВА: Лекарот предупреди – им скока шеќерот, а овој вид на храна е најлош

25 април, 2021
jaja

Што треба да јадат дијабетичарите за појадок за да не им се покачува нивото на шеќер во крвта.

Сите лекари и нутриционисти истакнуваат дека појадокот е најважниот оброк. Пациентите со која било терапија се советуваат да јадат пред да земаат лекови. Сепак, ова правило не се однесува на една група хронични пациенти. Се верува дека оваа група на пациенти треба да почекаат 3-4 часа пред да внесат храна.

Кои се тие пациенти и зошто да не појадуваат?

„Ова се однесува на луѓе кои страдаат од дијабетес и метаболички синдром“, рече д-р Михаил Богомолов, претседател на руското здружение за дијабетес.

„Тие имаат нарушена толеранција на гликоза, а дневните биоритми на голем број хормони функционираат така што еден час, час и половина пред изгрејсонцето, црниот дроб почнува да ослободува гликоза во крвотокот. Ако во ова време редовно појадувате , шеќерот може да скокне уште повеќе, што е многу штетно. Ова може да се избегне ако пациентот не јаде во ова време од денот. Оние кои не можат да издржат без утрински оброк, се препорачува да се одлучат за храна без јаглени хидрати – без слатки, леб, житарици. Најдобар избор е протеинско – билниот појадок на пример, пржени јајца и домати. Може да јадете младо сирење или кефир со половина лажица снегулки од хељда, не повеќе од тоа. Овој појадок нема да влијае на зголемување во нивото на шеќер во крвта “, објасни лекарот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris