Едноставни начини за одржување на чевли: Трикови за како патиките и кожните чевли да ви изгледаат како нови

5 октомври, 2021
shutterstock318091724-830x0

Со цел вашите чевли да бидат зачувани подолго, многу е важно како ги чистите и колку сте внимателни при изборот на производите што ги користите за таа намена.

Во зависност од материјалот од кој се направени чевлите и патиките, треба да користите и различни производи за чистење.

На еден начин, се одржуваат кожени чевли, а на друг, на пример, патики за трчање.

Ви носиме трикови како да ги исчистите чевлите од различни материјали и да им го вратите сјајот и изгледот како да сте ги извадиле од продавницата.

Кожни чевли

Најдобро е да ги исчистите кожните чевли со крпа што претходно сте ја натопиле во раствор од алкохолен оцет и вода во ист сооднос. Кога ќе се исушат, препорачливо е да ги избришете со крпа од помека ткаенина.

Ако имате дамка на кожени чевли, идеален начин за чистење е да ја навлажнете крпата, да ја натопите во сода бикарбона, да ја протриете дамката и да ја оставите да се исуши. Потоа поминете со сува крпа преку исчистените чевли за да ги полирате.

Лакирани кожени чевли

Лакираната кожа е секогаш предизвик за одржување, а средствата што ќе ви бидат од најголема помош е вазелин. Ставете вазелин на крпа со која ќе ги исчистите чевлите, потоа истријте ги. Ако сакате да го вратите нивниот „висок сјај“, испрскајте ги со малку средство за чистење стакло и избришете со чиста крпа.

Кожени чевли од антилопа

Оваа мека кожа отсекогаш била модерна, но исто така никогаш не била лесна за одржување. Ако сакате вашите велур чевли да изгледаат како нови, лесно измијте ги со мека четка.

Кога ги четкате, доколку останат дамки, прегазете ги со бела гума за обичен молив. Можете да ги отстраните старите дамки со крпа што претходно сте ја натопиле со алкохолен оцет и добро сте ја стегнале. Бришење на извалканите области и оставете да се исуши.

Патики за трчање

Најлесен и најдобар начин да ги исчистите е да ги истриете со четка за заби.

Истурете една лажичка детергент за перење во чаша млака вода, навлажнете ја четката, а потоа истријте ја гумата на патиките и ткаенината или мрежата од која се добро направени. Избегнувајте чистење на кожата на овој начин, бидејќи може да ја оштетите. Отстранете го сапунот со влажен сунѓер.

Можете исто така да ги миете врвките за чевли во вода на која сте додале малку детергент за перење. Пред да ги вратите врвките на патиките, исчистете ги врвките за чевли. Можете да го направите ова со стапче за уши натопено во прав растворен во вода.

Бели патики

Убедливо најкомплицираните обувки за одржување се белите патики. Тие брзо се валкаат и никогаш не изгледаат доволно чисти.

Најдобар начин да ја отстраните нечистотијата од нив е да истурете малку ацетон или вински оцет врз парче памучна вата, а потоа да ги протриете дамките.

Ако сакате да ги избелите, можете да го постигнете ова со правење раствор од белило и вода во сооднос 1: 5, или една лажица белило и пет лажици вода.

Натопете крпа со поостра крпа во овој раствор и исчистете ги дамките со него. На крајот на патиките, измијте со топла вода и оставете да се исуши.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris